Blog
RSS kanálKaždý z nás túži po krásnom reprezentatívnom trávniku, ale bez úsilia to nebude. Aby sme sa v lete mohli tešiť z hustého, zamatovo sfarbeného trávnika, stojí za to vykonať dôležité práce na začiatku sezóny.
Hneď ako sa sneh a ľad na trávniku roztopí a trávnik vyschne (Pozor - po vlhkom trávniku sa neprechádzajte, môžu zostať stopy a priehlbiny, ani keď je na tráve ľad – mohli by sa steblá polámať), mali by ste začať s generálnou očistou trávnej plochy.
Použite prevzdušňovacie oceľové hrable, odporúčame aby mali čo najhustejšie hroty. Takto odstránite odumreté steblá trávy, minuloročné popadané lístie, mach a rôzne nečistoty. Ak sa niekde objavil mach, môže to byť prvý príznak, že pôda je kyslá. Trávy potrebujú neutrálne pH pôdy, preto odporúčame hnojivo proti machu v trávniku.
Dôležité je
trávnik aj prevzdušniť, tým sa ku koreňom dostane vlhkosť a
vzduch. Na trhu sú v ponuke špeciálne nástroje (vertikutátory,
prevdzušňovače), ale aj praktické sandále s hrotmi.
Vpichy do zeme
môžete urobiť aj obyčajnými vidlami, treba to však spraviť
dôkladne po celej ploche trávnika. Vzniknuté otvory je potrebné
zasypať pieskom zmiešaným s neutrálnou rašelinou.
Ak vznikli holé
miesta v trávniku, je potrebné ich dosiať trávou. Použiť môžete
trávne osivo určené na dosev
Tieto lysé miesta dôkladne očistite od všetkých nečistôt, prekyprite a zmiešajte trávne osivo so substrátom a zasejte. Po výseve je potrebné miesta zavalcovať, pri malých plochách opatrne zatlačiť napr. drevenou doskou. Nezabudnite vysiate miesta udržiavať rovnomerne vlhké.
Dôležité je trávnik pohnojiť. Na jar používame komplexné viaczložkové hnojivá s obsahom dusíka, fosforu, draslíka a ďalšími stopovými prvkami. (napr. granulované Travstar , kryštalické Kristalon alebo tekuté Kapka na trávnik.
Tieto prísady umožnia, aby sa trávnik, ktorý cez zimu zoslabol, rýchlejšie dostal späť do formy.
Prvý hnojenie je
najlepšie vykonať predtým, ako trávnik vstúpi do štádia rastu,
inak je riziko, že krehké mladé steblá trávy „vyhoria“ od
granulovaného hnojiva, ktoré bude prudko reagovať na slnko.
Hnojivo nerozhadzujte ručne, hrozí totiž, že na trávniku vzniknú fľaky – nakoľko sa ručne hnojivo nedá rovnomerne rozhodiť a je riziko, že trávnik ostane fľakatý.
Odporúčame použiť
špeciálne mechanické rozmetadlo. Pomocou tohto zariadenia urobíte
všetko oveľa rýchlejšie a lepšie.
Ak ste nestihli prihnojiť včas a tráva začne rásť, potom dôkladne rozpustite granulované hnojivo vo vode alebo použite tekuté hnojivo a trávnik ním polejte.
Nezabudnite, že trávnik musíte prihnojiť trikrát za sezónu.
Prvé kosenie
trávnika sa vykonáva, keď tráva podrastie o 8-10 cm. Výška
trávy po prvom kosení by mala byť aspoň 5-6 cm. Po opakovanom
kosení po niekoľkých týždňoch môžete výšku znížiť na 3-4
cm, v závislosti od účelu trávnika.
Trávnik koste len
na suchej tráve. Vo vlhkých oblastiach môžu kolesá kosačky na
tráve skĺznuť, zanechávať stopy a kosačka sa môže upchať
mokrou trávou.
Pokosená tráva sa musí z trávnika odstrániť, ideálne rovno do kompostéra.
Vo veľkej skratke môžeme povedať, že ide o priateľský vzťah medzi rastlinou a niektorými pôdnymi hubami, ktorý vymyslela sama príroda. Samozrejme, že tak jednoduché vysvetlenie žiadneho zvedavého človeka neuspokojí a preto prichádzame s podrobnejším vysvetlením.
Kde ju nájdeme?
Mnohí z nás chodia do lesa a zbierajú huby. Ako všetci vieme, každá huba vyrastá z podhubia a to je práve tá časť, ktorá pre nás môže byť veľmi užitočná. Každé podhubie je totiž tvorené sieťou nepatrných hubových vlákien. Tieto vlákna sú práve naše pôdne mykorhízne huby a sú veľmi dôležité práve svojou schopnosťou napojiť sa na korene rastlín a svojou schopnosťou neustále rásť.
Prečo je táto vlastnosť tak dôležitá?
Vďaka tejto úžasnej vlastnosti, že sa pôdne huby napoja na korene rastlín, dochádza k mnohonásobnému zväčšeniu koreňového systému. Navyše tieto mikroskopické vlákna ľahšie prijímajú živiny a vodu z okolitej pôdy a tým je rastlina výrazne lepšie vyživovaná, čo má za následok lepší rast. Najúžasnejšou vlastnosťou pôdnych húb je ich spolupráca a podpora rastliny počas jej celého života.
Ako mykorhízu získavame?
Všetko sa začína v podhubí. Pokiaľ si ale myslíte, že Vašim rastlinám bude stačiť, ak pôdu obohatíte samotným podhubím, tak to Vas musíme sklamať. Ono samo podhubie síce obsahuje rôzne pôdne huby, ale bohužiaľ v tak malom množstve, že by jeho použitie nemalo žiadny viditeľný efekt. Práve preto sa zaoberáme ich množením a spracovaním, aby z nich mal úžitok každý pestovateľ.
Je iba jeden druh pôdnych húb?
Práve naopak. Je viac druhov a preto odborníci postupne z podhubia oddelia, rozmnožia a spracujú jednotlivé huby tak, aby vyhovovali požiadavkám a potrebám zákazníkov a pestovateľov. Rôzne druhy rastlín totiž potrebujú rôzne druhy mykorhíznych húb a to sa docieli ich odborným spracovaním.
Je mykorhíza hnojivo?
Nie. Mykorhízne huby sú živé organizmy. Dokážu rastlinu podporovať počas jej celého života. To sa nedá docieliť žiadnym hnojivom. Hnojivo je dôležité, pretože aj huby z neho môžu čerpať živony pre svoj rast. Najlepšie je však použiť hnojivo spolu s mykorhíznymi hubami, napríklad Conavit.
Prečo používať mykorhízu?
Koreňový systém rastlín nech je akokoľvek veľký, nikdy nemôže dosiahnuť veľkosť siete mikroskopických vlákien pôdnych húb. Mykorhízne huby sa tak dostanú v pôde aj tak daleko, kam koreň rastliny nedočiahne. Z toho vyplýva jednoznačný záver - pri použití mykorhíznych húb pri pestovaní rastlín dochádza k maximálnemu využívaniu a spotrebe všetkých dostupných živín z pôdy.
Prečo je to tak dôležité?
Práve to, že mykorhízne huby dodávajú živiny a vodu v ďaleko väčšej miere ako je bežné, tým ich vplyvom je rastlina oveľa silnejšia, krajšia a má viac plodov. Aj ľudia by mali mať dostatočný pitý režim a zdravý životný štýl. Oslabený organizmus je viac náchylný na choroby a ťažšie zvláda stres a ťažké životné situácie.
Naše rastliny sú na tom rovnako. Ak im zaistíme čo možno najlepší základ pre ich úspešný rat, budú schopné lepšie prekonávať horšie obdobia.
Čo môžeme očakávať po aplikácií mykorhíznych prípravkov?
- Lepší a vyrovnanejší rast rastlín.
- Bohatší a zdravší koreňový systém, ktorý bude schopný vo väčšej miere čerpať vodu a živiny z pôdy a dodávať ich rastline.
- Väčšie bohatstvo kvetov a plodov.
- Nižšia potreba zálievky a hnojenia.
- Lepšie prekonanie obdobia sucha.
- Rastlina nebude trpieť pri presadzovaní.
- Spevnenie okolitej pôdy a ochrana pred eróziou.
- Ochrana proti niektorým pôdnym chorobám.
Zdroj: Symbiom
Chladné obdobie a oddych od prác v záhrade – to je čas, keď našu pozornosť venujeme izbovým rastlinám. Prečítajte si, ako sa o ne v tomto období postarať, máme pár cenných rád.
Ušetríte peniaze. Jedna priesada vás zvyčajne bude stáť približne rovnakú sumu ako celé balenie semien. Takže za pár eur môžete získať buď jednu rastlinu alebo - ak si vyberiete semená - potenciálne desiatky.
Budete mať pod kontrolou kvalitu rastlín. Začať od vlastného predpestovania vám dá najväčšiu istotu, že budúce rastlinky budú chutné a zdravé.
Ak máte malé deti, začnite spolu s nimi sadiť semienka. Takáto zábavná a vzdelávacia forma je najlepší spôsob, ako sa dozvedia o životnom cykle rastliny. Budú ho sledovať od úplného začiatku a môžete si byť istí, že budú chutiť oveľa viac.
Náš tip – dopestujte si zdravú pažítku! Obsahuje vitamín C, A, E a K, z minerálnych látok obsahuje draslík, vápnik, fosfor, horčík, sodík, železo, selén, mangán, zinok a meď, omega 6 a omega 3 kyseliny.
Pažítka udržuje zdravé trávenie, zdravé srdce, posilňuje imunitu, zlepšuje zdravie kostí, zlepšuje zrak, bráni vzniku rakoviny, udržuje zdravé tehotenstvo, detoxikuje telo, zlepšuje kvalitu spánku, udržuje zdravú pokožku i vlasy.
Predstavujeme vám užitočných pomocníkov na ľahšie pestovanie.
Čo je to lignohumát a význam jeho použitia?
Rastliny rovnako ako človek trpia stresom, či už dôsledkom nepriaznivých vplyvov alebo zmenou, napr. pri presádzaní. Aby sa predišlo nežiadúcim účinkom, používajte vhodné prípravky, tzv. humínové látky - humáty. Vznikajú spracovaním prírodných surovín, a to vodnou extrakciou zo suchej čiernej rašeliny.
Humínové látky sú pre rastliny veľmi dôležité. Majú pozitívny vplyv na úrodnosť pôdy a na rast a vývoj rastlín. Tie sú potom odolnejšie voči nepriaznivým podmienkam.
Lignohumát Profík je prírodný produkt s optimálnym obsahom fulvových látok a humínových kyselín.
Prípravok podporuje predovšetkým rozvoj koreňového systém a tým lepšie zakorenenie sadeníc. Posilní slabšie porasty a urýchli regeneráciu poškodených porastov
Zlepší využiteľnosť živín organických a priemyselných hnojív, to prospieva k zlepšeniu zdravotného stavu rastlín, rastliny majú väčšie nasadenie kvetov a bohatú úrodu. Sú viac odolné proti stresu a ochoreniam.
Spôsob a rozsah dávkovania:
Máčanie koreňov, morení cibuliek - 15 ml zmiešame s 0,5 l vody po dobu 2 - 4 hodín
Máčanie semien alebo cibuliek 15 ml zmiešame s 3 litrami vody po dobu 12-24 hodín (V prípade väčších semien so silnejším obalom aj dlhšie ... až 48 hodín.
Zálievka - 15 ml zmiešame s 5 litrami vody, aplikujeme 2x za 14 dní
Postrek - 15 ml zmiešame s 10 litrami vody, aplikujeme 2x za 14 dní
V uvedených pomeroch možno tiež kombinovať Lignohumát s bežnými organickými a minerálnymi hnojivami.
Doporučujeme aj ostatné pomocné prípravky, napr.
Ak rozmnožujete drevité rastlinky odrezkami, odporúčame použiť práškový stimulátor rastu. Odrezky zrežeme dlhším šikmým rezom a ihneď ponoríme 1 – 2 cm do práškového stimulátora priamo v tégliku a prebytok odklepte späť do nádobky.
Na vlhkej reznej rane sa zachytí potrebné množstvo stimulátora. Takto ošetrené odrezky kladieme šikmo do pripravenej širokej ryhy v rozmnožovacom substráte. Zaplnenú ryhu opatrne zahrnieme substrátom tak, aby sa stimulátor z reznej rany nezotrel.
Odrezky sa do substrátu zapichovať nikdy nesmú, aby sa nezotrel stimulátor!
Zdroj: Floraservis
Broskyne aj nektarinky vyžadujú pozornosť pri pestovaní už na začiatku jari. V prvom rade nesmieme zabúdať na preventívny postrek proti kučeravosti listov broskýň a nektariniek. Postrek vykonávame pri otváraním púčikov meďnatými prípravkami napr.: Champion 50 WG. Za daždivého počasia postrek opakujeme ešte pred kvitnutím. Môžeme použiť prípravok Champion 50 WG, alebo prípravkom Syllit 544 SC.
Nesmieme na jar zabudnúť ani na likvidáciu prezimujúcich škodcov predjarným postrekom. Tento postrek vykonávame po vypučaní, avšak najneskôr pred kvitnutím stromov. V tomto termíne zasiahneme proti širokej škále prezimovaných škodcov napr.: vošiek, štítničiek, obaľovačov,... Zároveň s týmto postrekom zasiahneme aj proti moníliovej spále kvetov a výhonkov. Proti monílií používame prípravky napr.: Signum, alebo Prolectus.
Múčnatku na broskyniach a nektarinkách eliminujeme prípravkom Kumulus WG ihneď po zistení výskytu. Za daždivého počasia sa na plodoch môže vyskytnúť dierkovitosť listov alebo škvrnitosť plodov.
Predjarný postrek vykonávame ako základné predjarné ošetrenie ovocných stromov. Správne načasovaným termínom a správnou aplikáciou pomôžeme veľkou mierou predísť veľkému množstvu hubových chorôb a eliminujeme nežiadúcich škodcov v štádiu ešte pred ich početným rozmnožovaním.
Správny termín aplikácie predjarného postreku je na jar až po vypučaní ovocných stromov, ale ešte pred rozkvitnutím kvetných pukov. Ako postrek sa najčastejšie používa predjarný postrek - je to kombinácia insekticídu Karate Zeon 5 CS 5CS a olejového prípravku Mero Stefes. Takto pripravená dvoj kombinácia postrekov je v ponuke pre prípravu 10 L, 25 L alebo na prípravu 50 litrov postrekovej kvapaliny.
Ak chceme použiť biologické prípravky, v ponuke je napr.
FerrumOilalebo NEEMAZAL T/S.
Správnu aplikáciu dosiahneme vtedy, ak použijeme výdatné množstvo aplikovanej postrekovej látky, aby sme zabezpečili čo najlepšie opláchnutie celého stromu. Tak zabezpečíme, že sa postrek dostane do všetkých medzier v kôre, kde sú prezimujúci škodcovia. Predjarným postrekom nešetríme, konáre a kmeň stromu dôkladne zvlhčíme.
Kombinácia tohto postreku zabezpečí, že insekticídna zložka Karate Zeon 5 CS pôsobí ako dotykový a požerový jed. Zabezpečí likvidáciu prezimujúcich škodcov a olejová zložka Mero Stefes pokryje vajíčka a larvy, ktorým zamedzí prístup vzduchu, dôsledkom čoho uhynú.
Tento predjarný postrek nám vo veľkej miere pomáha riešiť aj napríklad obaľovače, štítničky, vošky, vrtivky, puklice, piadivky atď.
Prirodzeným nepriateľom týchto škodcov sú vtáky, ktoré sme celú zimu prikrmovali. Odvďačia sa nám za to do veľkej miery v jarnom období početným požerom vyliezajúceho hmyzu, lariev a vajíčok.
Tento predjarný postrek je veľmi vhodné zopakovať hneď po odkvitnutí - môžeme použiť túto istú kombináciu prípravkov prípadne doplniť aj vhodný fungicíd napr. u jabloní proti múčnatke napr. SULFURUS , KUMULUS WG, ....a chrastavitosti napr. SCALA.
Prehľad aplikovaných prípravkov do ozimných obilnín.
Herbicídy:
Mustang Forte viac informácií získate tu
Huricane viac informácií získate tu
Zmáčadlo:
Fungicídy:
Ponúkame Vám aktuality v chemickej ochrane rastlín. Zamerané sú na repku ozimnú.
Insekticídy:
Fungicídy:
Herbicídy:
Jeseň je jedno z najkrajších ročných období, kedy sa príroda ešte stále nechce uložiť na zimný spánok.
Pri posledných jesenných lúčoch slnka je ešte dostatok času na práce v záhrade. Aby sme sa na jar mohli tešiť z bohatej úrody zeleniny a ovocia alebo zdravo vyzerajúceho trávnika, je potrebné venovať dostatok času príprave už teraz na jeseň.
Hnojenie pôdy aj na jeseň je dôležité.
Väčšinou sa v dostupných zdrojoch dozvedáme o starostlivosti o pôdu predovšetkým na jar. Zdalo by sa teda, že na jeseň jej nemusíme nič dopriať, opak je však pravdou. Pôda je po zbere úrody vyčerpaná. Ak chceme, aby nám opäť priniesla bohatú úrodu, musíme ju pripraviť na jar už teraz. Pri jesennom ryľovaní pôdy zapracujeme do pôdy hnojivo, napr. maštaľný hnoj alebo Cererit.
V chladnejších dňoch teda v októbri alebo v novembri sa vykonáva zásobné hnojenie pôdy a vápnenie, a to pomaly rozpustnými prípravkami ako napr. NPK, síran draselný alebo dusíkaté vápno. Vytvárajú zásobu živín v pôde na viac rokov.
Upozornenie: Nikdy nevápnite a zároveň nehnojte organickými hnojivom. Pôda tým stráca potrebný dusík.
Jesenná starostlivosť o trávnik.
Na konci septembra a v priebehu októbra nezabúdajte aj na starostlivosť o okrasný trávnik. Počas týchto mesiacov už teploty klesajú nielen počas dňa, ale aj v noci a sú aj častejšie zrážky. Toto sú ideálne podmienky, ktoré sú nevyhnutné k dobrej kondícií trávnika.
Skôr ako prídu prízemné mrazy je dôležitá vertikutácia (zaužívaný názov je aj vertikulácia, ktorý je nesprávny).
Hlavnou úlohou vertikutácie je odstránenie plsti (suchej trávy, odumretých častí alebo machu). Táto časom nahromadená vrstva do veľkej miery obmedzuje príjem živín a vody, znižuje odolnosť voči chorobám, trávnik má nedostatok vzduchu a spomaľuje sa odnožovanie koreňov.
Na vertikutáciu sa používa špeciálny stroj – vertikutátor, na menšie plochy postačí aj ručný, na väčšie plochy sa odporúča elektrický alebo benzínový.
Ako alternatívu môžete použiť aj výborný prípravok Floria
Náš tip:
Po jesennej vertikutácii pohnojte trávnik hnojivom, ktoré má viac draslíka. Neodporúča sa hnojivo s vyšším obsahom dusíka, naopak draslík podporí rýchlejšie vyzrievanie pletív v rastline a zníži obsah vody v jej tkanivách. Odporúčame použiť hnojivo Travcerit jesenný.
Každý skúsený pestovateľ vie, že hoci prišla jeseň, starostlivosť o záhradu nekončí a je potrebné vykonať niekoľko dôležitých úkonov.
Malé čierne mušky, zvané smútivky, môžu vaše rastliny oslabiť viac, než by ste si mohli predstaviť. Neškodia totiž ony samy, ale hlavne ich larvy.
Ako nad nimi vyhrať zdanlivo márny boj?
Značka Bayer Garden sa zmenila na Protect Garden. Všetky pôvodné prípravky pod starými názvami majú nové mená a sú dostupné.
Huricane je jediná jarná aplikácia zničí všetky nebezpečné dvojklíčnolistové buriny a metličku obyčajnú v pšenici ozimnej, v raži siatej a tritikale.
Akonáhle buriny obnovia v jarnom období naplno rast, je možné aplikovať v dávke 200 g / ha, a to ako vo vode, tak aj v kvapalnom dusíkatom hnojive typu DAM 390.
Mustang Forte je dnes jeden z najúčinnejších prípravkov proti dvojklíčnolistovým burinám registrovaným vo všetkých ozimných a jarných obilninách. Mustang Forte má jednoznačne najpriaznivejší pomer medzi cenou a účinkom.