Pre verných zákazníkov - ešte LACNEJŠIE. Viac v sekcii VERNOSTNÉ ZĽAVY.

0Item(s)

V košíku nie sú žiadne položky.

Product was successfully added to your shopping cart.
Swipe to the left

Blog

Ako správne rezať hortenzie?

16. februára 2023 15691 Pozretia

Ako správne rezať hortenzie?

Hortenzie patria čím ďalej k obľúbenejším okrasným kríkom. Vynikajú nielen vo vidieckych záhradách, ale miesto si našli aj v tých moderných. Ak by sa tieto kríky nemuseli strihať, určite by ich popularita vzrástla. Rezanie týchto nádherných kvetín sa zdá byť zložitá, ale nie je to tak.

Aby sme pochopili správny rez rastlín, musíme vedieť, akú odrodu pestujeme.

Naše záhrady zdobia niekoľko druhov hortenzií, avšak 3 z nich patria k najčastejším.

Ide o hortenziu kalinolistú, hortenziu stromčekovitú a hortenziu metlinatú. Každá z týchto hortenzií si vyžaduje inú starostlivosť. Správnym rezom docielime to, že sa rastliny odvďačia krásnymi kvetmi a budú ozdobou našej záhrady.

Najjednoduchší je rez hortenzie stromčekovitej. Tento ker je silne mrazuvzdorný a kvitne na jednoročnom dreve. Z tohto dôvodu je jej rez jednoduchý – strihá sa v predjarnom období jednoduchým rezom 15 – 40 cm nad zemou. Ak má rastlina tenké stonky, tie sa môžu odstrihnúť tesne nad zemou. Tento rez podporí bohaté kvitnutie.

Hortenzia metlinatá je tiež mrazuvzdorná a kvitne tiež na jednoročných výhonkoch. Ponúka tri spôsoby starostlivosti. Prvý a najjednoduchší je nerezať ju vôbec. Toto však bude mať za následok, že rastlina bude veľmi hustá a jej kvety budú malé.

Druhý spôsob je odrezať všetky výhonky v približne v rovnakej výške 20 - 30 cm, tým pádom budú ker a kvety v približne rovnakej úrovni.

Tretia možnosť je kombinovaný rez. Je najzložitejší, ale výsledok stojí za tú námahu. Odstrihnú sa všetky tenké vetvy a tiež nové výhonky, ktoré rastú tesne nad zemou. Necháme len silné konáre a tie, ktoré rastú správnym smerom. Snažíme sa spraviť rez v rôznych výškach, tým dosiahneme kompaktný tvar keru a kvety budú po celom obvode.

Hortenzia kalinolistá rastie úplne inak ako predošlé odrody. Kvety sa im tvoria už rok predtým v lete. Zakladanie kvetov sa deje v nových vrcholových výhonkoch a vo výhonkoch pod starými kvetmi. Z hľadiska kvitnutia sú to najdôležitejšie púčiky, preto ich nikdy nestriháme na jeseň ani skoro na jar, pretože by sme si kvetné púčiky zničili. Vždy odstránime len suché časti a pokiaľ chceme rastlinu zmladiť, môžeme nad zemou zostrihať niektoré konáriky. Tie sú pre rastlinu neperspektívne a zbytočne odoberajú rastline živiny.

Na záver ešte pár rád k ich pestovaniu.

Hortenzia vyžaduje kyslú pôdu. Najvhodnejšia je mierne kyslá s pH 5-6,5.

Vedeli ste, že aj podľa farby kvetov môžete zistiť, že či má rastlina dostatočne kyslú pôdu? Do určitej miery platí, že čím máme kyslejšiu reakciu tým modrejšie kvety. Naopak pri neutrálnej, či zásaditej reakcii sa kvety vyfarbia do ružova.

Už pri výsadbe rastliny obohatíme výsadbovú jamu substrátom určeným špeciálne pre hortenzie, ktorú hlboko premiešame s pôvodnou zeminou.

Na podporu rastu a kvetenstva sa odporúča použiť aj hnojivo, buď kryštalické alebo tekuté.

Ak chcete zachovať krásne zafarbenie hortenzií do modra, použite kryštalické hnojivo na modré hortenzie.

Má rada dostatok vlahy, pozor však na polievanie tvrdou vodou z vodovodu. Tvrdá voda a a tiež pestovanie v zásaditých pôdach zapríčiní chlorózu listov, čo sa prejavuje žltnutím alebo blednutím listov.

Vyžadujú slnko a polotieň a stanovište, ktoré je chránené pred silným vetrom a prievanom.



Správny výber osiva a substrátu.

24. januára 2023 503 Pozretia

Prvý krok k bohatej úrode je výber správneho osiva zeleniny a kvalitného výsevného substrátu. Stojany v predajniach sú už v januári plné farebných vrecúšok s krásnymi fotkami zeleniny.

Ak chceme, aby sa naša snaha odmenila úspechom vo forme bohatej úrody, tu sú naše tipy:

Semená zeleniny a iných rastlín nakupujte v špecializovaných predajniach so záhradkárskymi potrebami, ponúkajú osivá od overených výrobcov.

Osivá, ktoré sú certifikované, majú záruku kvality. Na každom obale je označenie C1 alebo C2, štandardné osivo je označené S a hybridy H.

Čo vyčítate z vrecúška semienok?

Predná strana obalu - Dominuje obrázok odrody, ktorý informuje o tvare či farbe. Ďalej je na prednej strane výrobca, názov druhu alebo odrody rastliny.

Zadná strana obalu - Údaje na obale na zadnej strane veľa napovedia o danej odrode. Vyčítate z nich napríklad dátum garancie kvality osiva (expiráciu), šaržu, hmotnosť, príp. počet semien, ale i to, kedy bolo zabalené.

Jednoduché a zrozumiteľné obrázky znázorňujú termín sejby i jeho spôsob. Je tu odporúčaný termín vysádzania sadeníc, dĺžka vegetačného obdobia aj predpokladaný termín kvitnutia či zberu.

Ak nadišiel správny čas na výsev, čo všetko je vhodné zabezpečiť? Vhodné sú plastové obaly z jogurtov, pomazánok, papierové obaly od vajíčok, ale ideálne je investovať do rašelinových zakoreňovačov. Priamo do nich zasadíte semienko do výsevného substrátu a keď je rastlinka pripravená na presadenie do záhrady, jednoducho ju zasadíte aj s týmto rašelinovým zakoreňovačom. Rastlinka tým neutrpí šok z presádzania, nepoškodia sa ešte stále citlivé korene.

Tieto zakoreňovače sú biologické, zo 100% prírodného materiálu a časom sa v zemi rozložia.

Na trhu je veľké množstvo produktov, ktoré nám pomôžu pri tejto dôležitej činnosti. Rôzne typy mini sadbovačov, parenísk, miniskleníkov, Jiffy tabliet, alebo aj možno pre niekoho nepodstatných menoviek. Najmä ak vysievate viacero druhov a kultivarov, je priam žiadúce si ich označiť. Nikdy sa vám nestane, že zameníte odrodu papriky alebo chilli papričiek s okrasnými paprikami, ktoré nie sú vhodné na konzumáciu.

Plastové menovky sú viackrát použiteľné, viete si na ne zaznamenať názov, druh, kultivar, dátum výsevu alebo iné pre vás dôležité údaje.

Na záver ešte jedna dobrá rada. Nie je jedno, aký výsevný substrát použijete. V obchodoch je veľa druhov, od lacnejších, ktoré sú zložené z rašeliny a piesku, prípadne substráty, ktoré obsahujú aj hnojivá na štart až po kvalitnejšie a drahšie substráty.

Poznáte supresívny a preparovaný výsevný substrát? Vyskúšajte ich, určite neoľutujete!


Kompostovanie v záhrade

18. augusta 2022 1268 Pozretia

Mnoho ľudí si myslí, že kompostovanie je jednoduché: vložíme konáriky, lístie a iný organický odpad do kompostéra alebo na hromadu, prikryjeme a čakáme, kým kompost dozrie. Znie to naozaj jednoducho!

Správne pripravený kompost pomôže pôde zvýšiť úrodnosť, obnoviť vitalitu a zlepšiť jej štruktúru. Prípravou správneho kompostu vlastnými rukami si môžete byť 100% istí, že získate skutočné „záhradné zlato“.

Dôležité je vedieť čo patrí do kompostu: pokosená tráva, konáriky, piliny a hobliny z dreva, zelený odpad zo záhrady, šupky z ovocia a zeleniny, vaječné škrupiny, seno, sáčky z čaju, kávové usadliny, popol, v malom množstve papier alebo kartón.

Na kompost nepatria syntetické materiály, ktoré nie sú biologicky rozložiteľné, predovšetkým plasty, kovy a sklo, lieky, ale aj rastliny napadnuté chorobami, zvyšky potravy živočíšneho pôvodu, šupky z tropického ovocia, odolné buriny so semenami.

Organický odpad možno rozdeliť do skupín:

Dusíkaté: Patria sem hnoj, tráva, surový zeleninový a ovocný odpad (označovaný ako mäkký a vlhký zelený odpad)

Uhlíkové: sú to slama, lístie, piliny, tráva, papier, drvený kartón (suchý hnedý odpad )

Ako začať?

Na dno kompostéra vložte odrezky konárov, štiepku - budú slúžiť ako drenáž. Bude odvádzať do pôdy nadbytočnú vodu a zaistí zospodu prúdenie vzduchu smerom nahor.

Ďalšie kompostované materiály pridávajte striedavo vo vrstvách – vlhké striedajte so suchými. Čím viac rôznych druhov organického odpadu použijete, tým kvalitnejší bude hotový kompost.

Kompostovanie je proces, ktorý prebieha za pomoci prístupu kyslíka. Je veľmi dôležité pravidelné premiešanie vrstiev, rýchlejšie nastáva rozklad.

Významná i správna vlhkosť. Ak má kompost nedostatok vlhkosti, proces kompostovania sa môže spomaliť, naopak pri nadmernej vlhkosti môže nastať proces hniloby.

Na trhu existujú prípravky na urýchlenie dozrievania kompostu – napr. urýchlovač kompostu Biopon , Orgamin urýchľovač kompostu , AgroCS urýchľovač kompostu alebo prírodný a ekologický bio-aktívny výrobok BACTISAN KOMPOST

Hotová kompostová hmota by mala byť drobivá, vlhká, tmavej farby. A čo je najdôležitejšie, vyzretý kompost nesmie páchnuť, práve naopak – mal by voňať ako lesná pôda.


Na záver:

Kompostovanie je skvelý spôsob, ako využiť už raz použité a pomôcť tak nielen sebe, svojej záhrade, domácnosti, ale aj planéte.


Jarný reštart trávnika

16. marca 2022 1056 Pozretia

Každý z nás túži po krásnom reprezentatívnom trávniku, ale bez úsilia to nebude. Aby sme sa v lete mohli tešiť z hustého, zamatovo sfarbeného trávnika, stojí za to vykonať dôležité práce na začiatku sezóny.

Hneď ako sa sneh a ľad na trávniku roztopí a trávnik vyschne (Pozor - po vlhkom trávniku sa neprechádzajte, môžu zostať stopy a priehlbiny, ani keď je na tráve ľad – mohli by sa steblá polámať), mali by ste začať s generálnou očistou trávnej plochy.

Použite prevzdušňovacie oceľové hrable, odporúčame aby mali čo najhustejšie hroty. Takto odstránite odumreté steblá trávy, minuloročné popadané lístie, mach a rôzne nečistoty. Ak sa niekde objavil mach, môže to byť prvý príznak, že pôda je kyslá. Trávy potrebujú neutrálne pH pôdy, preto odporúčame hnojivo proti machu v trávniku.

Dôležité je trávnik aj prevzdušniť, tým sa ku koreňom dostane vlhkosť a vzduch. Na trhu sú v ponuke špeciálne nástroje (vertikutátory, prevdzušňovače), ale aj praktické sandále s hrotmi.

Vpichy do zeme môžete urobiť aj obyčajnými vidlami, treba to však spraviť dôkladne po celej ploche trávnika. Vzniknuté otvory je potrebné zasypať pieskom zmiešaným s neutrálnou rašelinou.

Ak vznikli holé miesta v trávniku, je potrebné ich dosiať trávou. Použiť môžete trávne osivo určené na dosev

Tieto lysé miesta dôkladne očistite od všetkých nečistôt, prekyprite a zmiešajte trávne osivo so substrátom a zasejte. Po výseve je potrebné miesta zavalcovať, pri malých plochách opatrne zatlačiť napr. drevenou doskou. Nezabudnite vysiate miesta udržiavať rovnomerne vlhké.

Dôležité je trávnik pohnojiť. Na jar používame komplexné viaczložkové hnojivá s obsahom dusíka, fosforu, draslíka a ďalšími stopovými prvkami. (napr. granulované Travstar, kryštalické Kristalon alebo tekuté Kapka na trávnik.

Tieto prísady umožnia, aby sa trávnik, ktorý cez zimu zoslabol, rýchlejšie dostal späť do formy.

Prvý hnojenie je najlepšie vykonať predtým, ako trávnik vstúpi do štádia rastu, inak je riziko, že krehké mladé steblá trávy „vyhoria“ od granulovaného hnojiva, ktoré bude prudko reagovať na slnko.

Hnojivo nerozhadzujte ručne, hrozí totiž, že na trávniku vzniknú fľaky – nakoľko sa ručne hnojivo nedá rovnomerne rozhodiť a je riziko, že trávnik ostane fľakatý.

Odporúčame použiť špeciálne mechanické rozmetadlo. Pomocou tohto zariadenia urobíte všetko oveľa rýchlejšie a lepšie.

Ak ste nestihli prihnojiť včas a tráva začne rásť, potom dôkladne rozpustite granulované hnojivo vo vode alebo použite tekuté hnojivo a trávnik ním polejte.

Nezabudnite, že trávnik potrebuje prihnojiť viackrát za sezónu.

Prvé kosenie trávnika sa vykonáva, keď tráva podrastie o 8-10 cm. Výška trávy po prvom kosení by mala byť aspoň 5-6 cm. Po opakovanom kosení po niekoľkých týždňoch môžete výšku znížiť na 3-4 cm, v závislosti od účelu trávnika.

Trávnik koste len na suchej tráve. Vo vlhkých oblastiach môžu kolesá kosačky na tráve skĺznuť, zanechávať stopy a kosačka sa môže upchať mokrou trávou.

Pokosená tráva sa musí z trávnika odstrániť, ideálne rovno do kompostéra.

Príprava pôdy a základné hnojenie - časť prvá venovaná pestovaniu zeleniny.

8. februára 2022 2540 Pozretia

Úžitkové a okrasné rastliny majú rozdielne nároky na pestovateľské prostredie a teda aj na pôdu. Rozdielne sú nároky na hĺbku kyprej pôdy, obsah aktívnych organických látok, humusu, živín a vody, zrnitosť a štruktúru.

Zatiaľ čo trávy dobre rastú na kyslej, plytkej, málo humóznej pôde s dostatkom vody a dusíka, pre ovocné stromy je optimálna hlboká, humózna, štruktúrna pôda s neutrálnou reakciou a dostatkom živín. Preto prvým predpokladom cieľavedomej prípravy pôdy pre pestovanie záhradných rastlín je poznanie jej základných vlastností.

Zelenina

Zeleninu pestujeme v úžitkovej časti záhrady a to na otvorenom priestranstve na hriadkach alebo vyhradených plochách (na vyvýšených záhonoch), prípadne v zakrytom chránenom priestore (fóliovníky, skleníky, pareniská). Oba spôsoby pestovania vyžadujú rozdielny prístup k príprave pôdy.

Pri pestovaní zeleniny v otvorenom priestore orientujeme hriadky v smere sever - juh.

Jednoročnú zeleninu podľa prípravy pôdy rozdeľujeme na 3 skupiny (línie):

Prvá línia - hlúbová a plodová zelenina - kapusta, kel, kaleráb, karfiol, uhorka, melón, tekvica, patizón, baklažán, rajčiak, zeler, zemiaky, pór, kukurica - vyžadujú priame hnojenie organickými hnojivami (napr. granulovaný kravský hnoj alebo zmes kravského a konského hnoja.) a hlboké kyprenie pôdy. Chloridové formy draselných hnojív (draselná soľ, NPK) uprednostňujeme pod hlúboviny, kukuricu a zeler. Plodová zelenina ako aj zemiaky a zeler sú citlivé na chlór, preto použijeme špeciálne bezchloridové hnojivá.

Hnojivá miešame s vrstvou pôdy bezprostredne pod koreňmi priesady.

Do druhej skupiny zaraďujeme také druhy zeleniny (koreňová - mrkva, petržlen, paštrnák, červená repa, reďkovka, reďkev, šalát, špenát, čakanka, cvikla), ktoré sú síce náročné na vysoký obsah organických látok v pôde, ale neznášajú priame hnojenie týmito organickými hnojivami.

Listovú zeleninu: šalát, špenát, čakanku, reďkovku pestujeme zámerne v druhej línií bez hnojenia organickými hnojivami.

Pretože sa pri hnojení zeleniny nepoužívajú organické hnojivá, ktoré obsahujú aj mikroelementy - treba pri akútnom nedostatku týchto živín aplikovať aj hnojivá, ktoré mikroelementy obsahujú - napr. Cererit.

Tretia zeleninová línia predstavuje druhy zeleniny (strukoviny - hrach, bôb, fazuľa a cibuľová zelenina - cibuľa, cesnak, šalotka) pestované až 2 roky po priamom hnojení maštaľným hnojom. Vyhovuje im pôda s nižším obsahom humusu a dusíka. Zeleninu pestovanú v tretej línií zabezpečujeme iba menším množstvom živín dodávaných v priemyselných hnojivách. Najmä dusíkaté hnojivá aplikujeme v minimálnych dávkach.

Netreba zabudnúť, že pri pestovaní zeleniny na kyslých pôdach je vápnenie pôdy samozrejmosťou.

Ako funguje mykorhíza?

31. januára 2022 1407 Pozretia

Vo veľkej skratke môžeme povedať, že ide o priateľský vzťah medzi rastlinou a niektorými pôdnymi hubami, ktorý vymyslela sama príroda. Samozrejme, že tak jednoduché vysvetlenie žiadneho zvedavého človeka neuspokojí a preto prichádzame s podrobnejším vysvetlením.

Kde ju nájdeme?

Mnohí z nás chodia do lesa a zbierajú huby. Ako všetci vieme, každá huba vyrastá z podhubia a to je práve tá časť, ktorá pre nás môže byť veľmi užitočná. Každé podhubie je totiž tvorené sieťou nepatrných hubových vlákien. Tieto vlákna sú práve naše pôdne mykorhízne huby a sú veľmi dôležité práve svojou schopnosťou napojiť sa na korene rastlín a svojou schopnosťou neustále rásť.

Prečo je táto vlastnosť tak dôležitá?

Vďaka tejto úžasnej vlastnosti, že sa pôdne huby napoja na korene rastlín, dochádza k mnohonásobnému zväčšeniu koreňového systému. Navyše tieto mikroskopické vlákna ľahšie prijímajú živiny a vodu z okolitej pôdy a tým je rastlina výrazne lepšie vyživovaná, čo má za následok lepší rast. Najúžasnejšou vlastnosťou pôdnych húb je ich spolupráca a podpora rastliny počas jej celého života.

Ako mykorhízu získavame?

Všetko sa začína v podhubí. Pokiaľ si ale myslíte, že Vašim rastlinám bude stačiť, ak pôdu obohatíte samotným podhubím, tak to Vas musíme sklamať. Ono samo podhubie síce obsahuje rôzne pôdne huby, ale bohužiaľ v tak malom množstve, že by jeho použitie nemalo žiadny viditeľný efekt. Práve preto sa zaoberáme ich množením a spracovaním, aby z nich mal úžitok každý pestovateľ.

Je iba jeden druh pôdnych húb?

Práve naopak. Je viac druhov a preto odborníci postupne z podhubia oddelia, rozmnožia a spracujú jednotlivé huby tak, aby vyhovovali požiadavkám a potrebám zákazníkov a pestovateľov. Rôzne druhy rastlín totiž potrebujú rôzne druhy mykorhíznych húb a to sa docieli ich odborným spracovaním.

Je mykorhíza hnojivo?

Nie. Mykorhízne huby sú živé organizmy. Dokážu rastlinu podporovať počas jej celého života. To sa nedá docieliť žiadnym hnojivom. Hnojivo je dôležité, pretože aj huby z neho môžu čerpať živony pre svoj rast. Najlepšie je však použiť hnojivo spolu s mykorhíznymi hubami, napríklad Conavit.

Prečo používať mykorhízu?

Koreňový systém rastlín nech je akokoľvek veľký, nikdy nemôže dosiahnuť veľkosť siete mikroskopických vlákien pôdnych húb. Mykorhízne huby sa tak dostanú v pôde aj tak daleko, kam koreň rastliny nedočiahne. Z toho vyplýva jednoznačný záver - pri použití mykorhíznych húb pri pestovaní rastlín dochádza k maximálnemu využívaniu a spotrebe všetkých dostupných živín z pôdy.

Prečo je to tak dôležité?

Práve to, že mykorhízne huby dodávajú živiny a vodu v ďaleko väčšej miere ako je bežné, tým ich vplyvom je rastlina oveľa silnejšia, krajšia a má viac plodov. Aj ľudia by mali mať dostatočný pitý režim a zdravý životný štýl. Oslabený organizmus je viac náchylný na choroby a ťažšie zvláda stres a ťažké životné situácie.

Naše rastliny sú na tom rovnako. Ak im zaistíme čo možno najlepší základ pre ich úspešný rat, budú schopné lepšie prekonávať horšie obdobia.

Čo môžeme očakávať po aplikácií mykorhíznych prípravkov?

  • Lepší a vyrovnanejší rast rastlín.
  • Bohatší a zdravší koreňový systém, ktorý bude schopný vo väčšej miere čerpať vodu a živiny z pôdy a dodávať ich rastline.
  • Väčšie bohatstvo kvetov a plodov.
  • Nižšia potreba zálievky a hnojenia.
  • Lepšie prekonanie obdobia sucha.
  • Rastlina nebude trpieť pri presadzovaní.
  • Spevnenie okolitej pôdy a ochrana pred eróziou.
  • Ochrana proti niektorým pôdnym chorobám.Zdroj: Symbiom

6 tipov ako sa starať o izbové rastliny počas zimy.

25. januára 2022 1790 Pozretia

Chladné obdobie a oddych od prác v záhrade – to je čas, keď našu pozornosť venujeme izbovým rastlinám. Prečítajte si, ako sa o ne v tomto období postarať, máme pár cenných rád.

1. Polievať menej – izbové rastliny majú počas zimy menej svetla a tým pádom odpočívajú. Dostávajú sa do obdobia pokoja a skoro vôbec nerastú. Je potrebné ubrať dávku zálievky a tiež jej intenzitu. Ak ste boli zvyknutí polievať raz za týždeň, tak počas zimy polievajte raz za 10 - 14 dní.

Pre istou odporúčame použiť test vlhkosti – jednoducho vložiť prst do substrátu a keď je do polovice kvetináča vlhký, so zálievkou počkajte. Dávajte si pozor, aby ste počas zimy nezalievali rastliny príliš studenou vodou. Používajte odstátu vodu.

2. Znížte hnojenie alebo ho úplne obmedzte. Keďže rastliny hibernujú, ich nároky sú minimálne. Hnojením by ste mohli poškodiť (spáliť) korene rastliny.

Samozrejme to nemusí platiť pre všetky izbové rastliny. Ak vaše rastliny kvitnú alebo sú v dobrej kondícií, hnojiť môžete, ale použite polovičnú dávku.

3. Rastliny počas zimy nepresádzajte ani nerozmnožujte. Nemajú takú silu a zásahy do nich by im neprospeli. Ak ste si kúpili alebo dostali rastlinku a jej stav vyžaduje presadenie, samozrejme tak spraviť môžete.

4. Dôležité je správne umiestnenie. Počas zimy je menej svetelných lúčov, tak ideálne je ich dať blízko okien. Ak ich položíte na parapetu okna, dajte pozor, aby sa listy nedotýkali okien. Okno je studené a mohli by dostať šok, dokonca by im mohol chlad spáliť listy. Ak máte pod parapetnou doskou radiátor a kúrite, dbajte na to, aby sa ho listy nedotýkali.

Pri vetraní rastliny preložte dostatočne ďaleko od okna, chlad by ich mohol nenávratne poškodiť.

5. Kontrola vlhkosti – počas zimy viac kúrime a tým pádom klesá vlhkosť vzduchu, čo rastlinám neprospieva. Väčšina rastlín, ktoré s obľubou pestujeme, vyžadujú väčšiu vlhkosť, tak nezabudnite rastliny rosiť, napr. rozprašovačom. Vhodné je aj umiestniť k rastlinám misku s vodou a ona sa prirodzene bude odparovať.

6. Škodcovia – Pravidelne kontrolujeme listy, či sa na nich nenachádzajú škodcovia. Tip – listy rastlín utrite od prachu vlhčenými obrúskami. Rastlinám s čistými listami sa bude ľahšie dýchať a po použití obľúbeného balzamu budú krásne lesklé a svieže.

V tomto suchom prostredí sa darí roztočcom, voľným okom sú takmer neviditeľné. Napadnutie týmto škodcom sa prejavuje nenápadne a môžete si myslieť, že rastlinám chýba výživa. Listy začínajú blednúť a žltnúť, pretože z nich títo škodcovia postupne vysávajú šťavu. Medzi viditeľné príznaky patria drobné belavé alebo žltkasté škvrny na listoch, dokonca v niektorých prípadoch môžete zbadať pavučinky a v nich drobné pohybujúce sa bodky. Použite prípravok Nissorun 10 WP

Naopak, v prípade, že ste rastlinu preliali a substrát je dlhodobo vlhký, v kvetináči môžete mať smútivky. Na ich signalizáciu slúžia žlté lepové dosky v tvare motýlika. Ako s nimi bojovať si môžete prečítať tu.

Tieto rady sú univerzálne a riaďte sa vašimi podmienkami. Prajeme vám krásne zdravé rastliny, ktoré budú lahodiť oku aj duši.

Prečo je výhodnejšie predpestovanie vlastných priesad?

20. januára 2022 1350 Pozretia

Ušetríte peniaze. Jedna priesada vás zvyčajne bude stáť približne rovnakú sumu ako celé balenie semien. Takže za pár eur môžete získať buď jednu rastlinu alebo - ak si vyberiete semená - potenciálne desiatky.

Budete mať pod kontrolou kvalitu rastlín. Začať od vlastného predpestovania vám dá najväčšiu istotu, že budúce rastlinky budú chutné a zdravé.

Ak máte malé deti, začnite spolu s nimi sadiť semienka. Takáto zábavná a vzdelávacia forma je najlepší spôsob, ako sa dozvedia o životnom cykle rastliny. Budú ho sledovať od úplného začiatku a môžete si byť istí, že budú chutiť oveľa viac.

Náš tip – dopestujte si zdravú pažítku! Obsahuje vitamín C, A, E a K, z minerálnych látok obsahuje draslík, vápnik, fosfor, horčík, sodík, železo, selén, mangán, zinok a meď, omega 6 a omega 3 kyseliny.

Pažítka udržuje zdravé trávenie, zdravé srdce, posilňuje imunitu, zlepšuje zdravie kostí, zlepšuje zrak, bráni vzniku rakoviny, udržuje zdravé tehotenstvo, detoxikuje telo, zlepšuje kvalitu spánku, udržuje zdravú pokožku i vlasy.


7 krokov k úspešnému pestovaniu:

1. Hoci je ponuka semienok široká, nakúpiť ich môžete aj v rôznych supermarketoch. Cena je veľakrát lákavá, ale odporúčame navštíviť radšej kamenný záhradkársky obchod, kde určite kúpite kvalitu. Nestane sa, že vám nič nevyklíči alebo naopak vyklíči aj to, čo ste nenasadili.

2. Dôležité je načasovanie. Rôzne druhy zeleniny vyžadujú rôznu dobu klíčivosti, napr. semená paradajok a papriky môžeme zasadiť skôr, majú dlhšiu klíčivosť. Na obaloch semien sú dôležité informácie k ich výsadbe, pozorne si ich prezrite.

3. Pripravte si nádoby. V ponuke je množstvo vychytávok, ktoré vám uľahčia sadenie. Môžete si vybrať z rašelinových zakoreňovačov, ich použitie je veľmi jednoduché a pohodlné. Priesadu neskôr presadíte rovno do záhrady a rastlina tým neutrpí šok z presádzania.

Náš tip - semienka na noc namočte, vhodný je prírodný prípravok je Lignohumát . Viac informácií si môžete prečítať v predošlom článku tu.

Použiť môžete aj rôzne plastové nádoby, či už z jogurtov, obaly z vajec, alebo vaječné škrupiny. Nezabudnite ich ešte pred vysiatím semienok na dne prepichúť, aby mohla odtekať prebytočná voda.

4. Veľmi dôležité je výber správneho substrátu. Na trhu je veľký výber, výsevné substráty majú jemnú štruktúru a niektoré sú s pridaným perlitom. Ten pôdu prevzdušní. Poznáte jiffy? Sú to rašelinové tablety, ktoré po navlhnutí napučia.

Náš tip - Supresívny substrát je obohatený o hnojivo so základnými i stopovými živinami v nevyhnutnom rozsahu, čo má priaznivý vplyv na bezproblémové zakoreňovanie odrezkov a klíčenie rastlín. Potláča tiež významné hubové ochorenia, kvôli ktorým odumierajú klíčiace rastliny.

5. Pripravte si semienka. Na obale zvyčajne je informácia, do akej hĺbky sa odporúča siať. Substrát jemne potlačte, vložte semienka a vrchnú vrstvu preosejte. Substrát zavlažte buď pomocou rozprašovača alebo použite PET fľašu s malými otvormi. Neprelievajte ho, semienka sú náchylné na premočenie. Na urýchlenie klíčenia môžete nádoby so semienkami zakryť fóliou alebo plastovým vrchnákom. Pomôže to udržať semienka vlhké predtým, ako vyklíčia.

Náš tip – hotové parenisko.

Ak pestujete rôzne rastlinky, nádobky si označte dátumom zasiatia a tiež aký druh ste zasiali. Uľahčí vám to neskôr identifikáciu rastliniek.

6. Dôležité je svetlo a teplota. Rastliny potrebujú dostatok svetla. Misku s výsevom umiestnime buď do vyhrievaného do skleníka alebo na okenný parapet. Optimálna teplota je 15 – 20 °C, pri niektorých rastlinách môže byť aj vyššia. Počas klíčenia teplota nesmie kolísať. Dôležité je aj vetranie, rastliny však pred chladom chráňte. Ak je svetla málo, rastlinky sa vyťahujú, sú krehké, žltnú a lámu sa.

7. Pred vysadením silných priesad do záhrady je potrebné ich otužovať. Musia si zvyknúť na vonkajšie podmienky. Pred plánovanou výsadbou ich umiestnite na mierne zatienené vonkajšie miesto, ktoré je chránené pred vetrom. Po pár dňoch ich môžete postupne vystaviť slnečným lúčom a vetru. Priesady sú pripravené na presadenie do záhrady.

Prajeme vám bohatú úrodu a radosť z pestovania.

Užitoční pomocníci na ľahšie pestovanie.

7. januára 2022 864 Pozretia

Predstavujeme vám užitočných pomocníkov na ľahšie pestovanie.

Čo je to lignohumát a význam jeho použitia?

Rastliny rovnako ako človek trpia stresom, či už dôsledkom nepriaznivých vplyvov alebo zmenou, napr. pri presádzaní. Aby sa predišlo nežiadúcim účinkom, používajte vhodné prípravky, tzv. humínové látky - humáty. Vznikajú spracovaním prírodných surovín, a to vodnou extrakciou zo suchej čiernej rašeliny.

Humínové látky sú pre rastliny veľmi dôležité. Majú pozitívny vplyv na úrodnosť pôdy a na rast a vývoj rastlín. Tie sú potom odolnejšie voči nepriaznivým podmienkam.

Lignohumát Profík je prírodný produkt s optimálnym obsahom fulvových látok a humínových kyselín.

Prípravok podporuje predovšetkým rozvoj koreňového systém a tým lepšie zakorenenie sadeníc. Posilní slabšie porasty a urýchli regeneráciu poškodených porastov

Zlepší využiteľnosť živín organických a priemyselných hnojív, to prospieva k zlepšeniu zdravotného stavu rastlín, rastliny majú väčšie nasadenie kvetov a bohatú úrodu. Sú viac odolné proti stresu a ochoreniam.

Spôsob a rozsah dávkovania:

Máčanie koreňov, morení cibuliek - 15 ml zmiešame s 0,5 l vody po dobu 2 - 4 hodín

Máčanie semien alebo cibuliek 15 ml zmiešame s 3 litrami vody po dobu 12-24 hodín (V prípade väčších semien so silnejším obalom aj dlhšie ... až 48 hodín.

Zálievka - 15 ml zmiešame s 5 litrami vody, aplikujeme 2x za 14 dní

Postrek - 15 ml zmiešame s 10 litrami vody, aplikujeme 2x za 14 dní

V uvedených pomeroch možno tiež kombinovať Lignohumát s bežnými organickými a minerálnymi hnojivami.

Doporučujeme aj ostatné pomocné prípravky, napr.

Tecamin MAX

Alga600

Symbiom Algavit

RootMost

Ak rozmnožujete drevité rastlinky odrezkami, odporúčame použiť práškový stimulátor rastu. Odrezky zrežeme dlhším šikmým rezom a ihneď ponoríme 1 – 2 cm do práškového stimulátora priamo v tégliku a prebytok odklepte späť do nádobky.

Na vlhkej reznej rane sa zachytí potrebné množstvo stimulátora. Takto ošetrené odrezky kladieme šikmo do pripravenej širokej ryhy v rozmnožovacom substráte. Zaplnenú ryhu opatrne zahrnieme substrátom tak, aby sa stimulátor z reznej rany nezotrel.

Odrezky sa do substrátu zapichovať nikdy nesmú, aby sa nezotrel stimulátor!

Zdroj: Floraservis

Celoročná ochrana broskýň a nektariniek

25. decembra 2021 16247 Pozretia

Broskyne aj nektarinky vyžadujú pozornosť pri pestovaní už na začiatku jari. V prvom rade nesmieme zabúdať na preventívny postrek proti kučeravosti listov broskýň a nektariniek. Postrek vykonávame pri otváraním púčikov meďnatými prípravkami napr.: Champion 50 WG. Za daždivého počasia postrek opakujeme ešte pred kvitnutím. Môžeme použiť prípravok Champion 50 WG, alebo prípravkom Syllit 544 SC.

Nesmieme na jar zabudnúť ani na likvidáciu prezimujúcich škodcov predjarným postrekom. Tento postrek vykonávame po vypučaní, avšak najneskôr pred kvitnutím stromov. V tomto termíne zasiahneme proti širokej škále prezimovaných škodcov napr.: vošiek, štítničiek, obaľovačov,... Zároveň s týmto postrekom zasiahneme aj proti moníliovej spále kvetov a výhonkov. Proti monílií používame prípravky napr.: Signum, alebo Prolectus.

Múčnatku na broskyniach a nektarinkách eliminujeme prípravkom Kumulus WG ihneď po zistení výskytu. Za daždivého počasia sa na plodoch môže vyskytnúť dierkovitosť listov alebo škvrnitosť plodov.

Prečo je predjarný postrek ovocných stromov tak dôležitý?

24. decembra 2021 17881 Pozretia

Predjarný postrek vykonávame ako základné predjarné ošetrenie ovocných stromov. Správne načasovaným termínom a správnou aplikáciou pomôžeme veľkou mierou predísť veľkému množstvu hubových chorôb a eliminujeme nežiadúcich škodcov v štádiu ešte pred ich početným rozmnožovaním.

Správny termín aplikácie predjarného postreku je na jar až po vypučaní ovocných stromov, ale ešte pred rozkvitnutím kvetných pukov. Ako postrek sa najčastejšie používa predjarný postrek - je to kombinácia insekticídu Karate zeon 5 cs 5CS a olejového prípravku Mero Stefes. Takto pripravená dvoj kombinácia postrekov je v ponuke pre prípravu 10 L, 25 L alebo na prípravu 50 litrov postrekovej kvapaliny.

Ak chceme použiť biologické prípravky, v ponuke je napr.

FerrumOilalebo NEEMAZAL T/S.

Správnu aplikáciu dosiahneme vtedy, ak použijeme výdatné množstvo aplikovanej postrekovej látky, aby sme zabezpečili čo najlepšie opláchnutie celého stromu. Tak zabezpečíme, že sa postrek dostane do všetkých medzier v kôre, kde sú prezimujúci škodcovia. Predjarným postrekom nešetríme, konáre a kmeň stromu dôkladne zvlhčíme.

Kombinácia tohto postreku zabezpečí, že insekticídna zložka Karate Zeon 5 CS pôsobí ako dotykový a požerový jed. Zabezpečí likvidáciu prezimujúcich škodcov a olejová zložka Mero Stefes pokryje vajíčka a larvy, ktorým zamedzí prístup vzduchu, dôsledkom čoho uhynú.

Tento predjarný postrek nám vo veľkej miere pomáha riešiť aj napríklad obaľovače, štítničky, vošky, vrtivky, puklice, piadivky atď.

Prirodzeným nepriateľom týchto škodcov sú vtáky, ktoré sme celú zimu prikrmovali. Odvďačia sa nám za to do veľkej miery v jarnom období početným požerom vyliezajúceho hmyzu, lariev a vajíčok.

Tento predjarný postrek je veľmi vhodné zopakovať hneď po odkvitnutí - môžeme použiť túto istú kombináciu prípravkov prípadne doplniť aj vhodný fungicíd napr. u jabloní proti múčnatke napr. SULFURUS , KUMULUS WG, ....a chrastavitosti napr. SCALA.

Aktuality v chemickej ochrane plodín 2

20. apríla 2021 1236 Pozretia

Aktuality v chemickej ochrane plodín 1

20. apríla 2021 1786 Pozretia

Jeseň v záhrade

21. októbra 2020 2112 Pozretia

Jeseň je jedno z najkrajších ročných období, kedy sa príroda ešte stále nechce uložiť na zimný spánok.

Pri posledných jesenných lúčoch slnka je ešte dostatok času na práce v záhrade. Aby sme sa na jar mohli tešiť z bohatej úrody zeleniny a ovocia alebo zdravo vyzerajúceho trávnika, je potrebné venovať dostatok času príprave už teraz na jeseň.

Hnojenie pôdy aj na jeseň je dôležité.

Väčšinou sa v dostupných zdrojoch dozvedáme o starostlivosti o pôdu predovšetkým na jar. Zdalo by sa teda, že na jeseň jej nemusíme nič dopriať, opak je však pravdou. Pôda je po zbere úrody vyčerpaná. Ak chceme, aby nám opäť priniesla bohatú úrodu, musíme ju pripraviť na jar už teraz. Pri jesennom ryľovaní pôdy zapracujeme do pôdy hnojivo, napr. maštaľný hnoj alebo Cererit.

V chladnejších dňoch teda v októbri alebo v novembri sa vykonáva zásobné hnojenie pôdy a vápnenie, a to pomaly rozpustnými prípravkami ako napr. NPK, síran draselný alebo dusíkaté vápno. Vytvárajú zásobu živín v pôde na viac rokov.

Upozornenie: Nikdy nevápnite a zároveň nehnojte organickými hnojivom. Pôda tým stráca potrebný dusík.

Jesenná starostlivosť o trávnik.

Na konci septembra a v priebehu októbra nezabúdajte aj na starostlivosť o okrasný trávnik. Počas týchto mesiacov už teploty klesajú nielen počas dňa, ale aj v noci a sú aj častejšie zrážky. Toto sú ideálne podmienky, ktoré sú nevyhnutné k dobrej kondícií trávnika.

Skôr ako prídu prízemné mrazy je dôležitá vertikutácia (zaužívaný názov je aj vertikulácia, ktorý je nesprávny).

Hlavnou úlohou vertikutácie je odstránenie plsti (suchej trávy, odumretých častí alebo machu). Táto časom nahromadená vrstva do veľkej miery obmedzuje príjem živín a vody, znižuje odolnosť voči chorobám, trávnik má nedostatok vzduchu a spomaľuje sa odnožovanie koreňov.

Na vertikutáciu sa používa špeciálny stroj – vertikutátor, na menšie plochy postačí aj ručný, na väčšie plochy sa odporúča elektrický alebo benzínový.

Ako alternatívu môžete použiť aj výborný prípravok Floria

Náš tip:

Po jesennej vertikutácii pohnojte trávnik hnojivom, ktoré má viac draslíka. Neodporúča sa hnojivo s vyšším obsahom dusíka, naopak draslík podporí rýchlejšie vyzrievanie pletív v rastline a zníži obsah vody v jej tkanivách. Odporúčame použiť hnojivo Travcerit jesenný.

Jesenný postrek stromov

28. septembra 2020 55530 Pozretia

Každý skúsený pestovateľ vie, že hoci prišla jeseň, starostlivosť o záhradu nekončí a je potrebné vykonať niekoľko dôležitých úkonov.

Už na jeseň musí myslieť na novú jarnú sezónu. Zároveň vie, že sa musí odvďačiť stromom za úrodu, ktorú mu dali a pomôcť im prekonať dlhú zimu v čo najlepšej kondícií. To znamená bez rôznych škodcov a bez hubových patogénov.

Prevencia je dôležitá!

Jesenné postreky vykonávame zásadne až keď listy zo stromov opadnú. Postrek je najlepšie aplikovať koncom októbra alebo začiatkom novembra, nie za daždivého počasia.

Medzi základné preventívne postreky, ktoré na jeseň realizujeme sú postreky s obsahom medi alebo síry. Ide o pomerne cenovo dostupnú ochranu.

K najznámejším a najviac používaným postrekom patria :Champion 50 / meďnaté postreky/ alebo Sulka/ sírnatý postrek/. Týmito prípravkami je potrebné vykonať postrek tak, aby sme doslova opláchli celý strom. Tým dosiahneme, že daný postrek sa dostane do všetkých medzier kôry stromu, kde sa radi zazimujú škodcovia a spóry húb.

Tento postup zopakujeme aj na jar, kým stromy nemajú listy. Týmto spôsobom zabezpečíme zdravý rast nových listov, ktoré nebudú napádané od začiatku škodcami ani hubovými chorobami.

Netreba pri tom zabúdať na dodržiavanie základných bezpečnostných opatrení.


Malé mušky v kvetináči – ako sa ich zbaviť?

21. mája 2020 64159 Pozretia

Malé čierne mušky, zvané smútivky, môžu vaše rastliny oslabiť viac, než by ste si mohli predstaviť. Neškodia totiž ony samy, ale hlavne ich larvy.

Ako nad nimi vyhrať zdanlivo márny boj?

Smútivku si nosíme domov

Vajíčka smútivky sa zväčša nachádzajú v substráte, ktorý si prinesieme domov z obchodu. Po vysadení rastliny zalejeme a do pár dní sa objavia lietajúce mušky. Ich larvy sú veľmi žravé, oslabujú koreňový systém a najmä tenké vláskové korienky im padnú rýchlo za obeť. Rastliny (predovšetkým mladé sadeničky) môžu dokonca uhynúť.

Dospelé smútivky môžeme chytať na špeciálne optické lapače. Veľmi účinné sú napr. BIO PLANTELLA ŽLTÉ LEPOVÉ DOSKY. Sú to lepové dosky s výraznou žltou farbou, na ktoré sa smútivky nachytajú a prilepí. Tým sa preruší rozmnožovacie cyklus, rovnako ako u väčšiny iného hmyzu.

Dospelé mušky sú neškodné, ale sú schopné za jeden týždeň naklásť až 300 vajíčok, z ktorých sa vyvinú malé larvy. Práve tieto sú larvy poškodzujú rastlinky, ktoré strácajú na vitalite.

Existuje množstvo overených aj menej overených spôsobov. Použitie piesku, zápaliek, vysušená pôda, ale v poslednej dobe čoraz viac obľúbené hnojivo, ktoré okrem toho, že rastline dodá živiny, dokáže obmedziť aj výskyt smútiviek a tak sa po jeho aplikácii dokážete efektívne tohto nepríjemného škodca zbaviť.

Unikátne aromatické látky obmedzujú výskyt mušiek smútiviek – stačia 2 aplikácie, pôsobí proti tvorbe nevzhľadných plesní na povrchu substrátu a prevonia interiér pomarančovou vôňou.