Pre verných zákazníkov - ešte LACNEJŠIE. Viac v sekcii VERNOSTNÉ ZĽAVY.

0Item(s)

V košíku nie sú žiadne položky.

Product was successfully added to your shopping cart.
Swipe to the left

januára 2022

Ako funguje mykorhíza?

31. januára 2022 1552 Pozretia

Vo veľkej skratke môžeme povedať, že ide o priateľský vzťah medzi rastlinou a niektorými pôdnymi hubami, ktorý vymyslela sama príroda. Samozrejme, že tak jednoduché vysvetlenie žiadneho zvedavého človeka neuspokojí a preto prichádzame s podrobnejším vysvetlením.

Kde ju nájdeme?

Mnohí z nás chodia do lesa a zbierajú huby. Ako všetci vieme, každá huba vyrastá z podhubia a to je práve tá časť, ktorá pre nás môže byť veľmi užitočná. Každé podhubie je totiž tvorené sieťou nepatrných hubových vlákien. Tieto vlákna sú práve naše pôdne mykorhízne huby a sú veľmi dôležité práve svojou schopnosťou napojiť sa na korene rastlín a svojou schopnosťou neustále rásť.

Prečo je táto vlastnosť tak dôležitá?

Vďaka tejto úžasnej vlastnosti, že sa pôdne huby napoja na korene rastlín, dochádza k mnohonásobnému zväčšeniu koreňového systému. Navyše tieto mikroskopické vlákna ľahšie prijímajú živiny a vodu z okolitej pôdy a tým je rastlina výrazne lepšie vyživovaná, čo má za následok lepší rast. Najúžasnejšou vlastnosťou pôdnych húb je ich spolupráca a podpora rastliny počas jej celého života.

Ako mykorhízu získavame?

Všetko sa začína v podhubí. Pokiaľ si ale myslíte, že Vašim rastlinám bude stačiť, ak pôdu obohatíte samotným podhubím, tak to Vas musíme sklamať. Ono samo podhubie síce obsahuje rôzne pôdne huby, ale bohužiaľ v tak malom množstve, že by jeho použitie nemalo žiadny viditeľný efekt. Práve preto sa zaoberáme ich množením a spracovaním, aby z nich mal úžitok každý pestovateľ.

Je iba jeden druh pôdnych húb?

Práve naopak. Je viac druhov a preto odborníci postupne z podhubia oddelia, rozmnožia a spracujú jednotlivé huby tak, aby vyhovovali požiadavkám a potrebám zákazníkov a pestovateľov. Rôzne druhy rastlín totiž potrebujú rôzne druhy mykorhíznych húb a to sa docieli ich odborným spracovaním.

Je mykorhíza hnojivo?

Nie. Mykorhízne huby sú živé organizmy. Dokážu rastlinu podporovať počas jej celého života. To sa nedá docieliť žiadnym hnojivom. Hnojivo je dôležité, pretože aj huby z neho môžu čerpať živony pre svoj rast. Najlepšie je však použiť hnojivo spolu s mykorhíznymi hubami, napríklad Conavit.

Prečo používať mykorhízu?

Koreňový systém rastlín nech je akokoľvek veľký, nikdy nemôže dosiahnuť veľkosť siete mikroskopických vlákien pôdnych húb. Mykorhízne huby sa tak dostanú v pôde aj tak daleko, kam koreň rastliny nedočiahne. Z toho vyplýva jednoznačný záver - pri použití mykorhíznych húb pri pestovaní rastlín dochádza k maximálnemu využívaniu a spotrebe všetkých dostupných živín z pôdy.

Prečo je to tak dôležité?

Práve to, že mykorhízne huby dodávajú živiny a vodu v ďaleko väčšej miere ako je bežné, tým ich vplyvom je rastlina oveľa silnejšia, krajšia a má viac plodov. Aj ľudia by mali mať dostatočný pitý režim a zdravý životný štýl. Oslabený organizmus je viac náchylný na choroby a ťažšie zvláda stres a ťažké životné situácie.

Naše rastliny sú na tom rovnako. Ak im zaistíme čo možno najlepší základ pre ich úspešný rat, budú schopné lepšie prekonávať horšie obdobia.

Čo môžeme očakávať po aplikácií mykorhíznych prípravkov?

  • Lepší a vyrovnanejší rast rastlín.
  • Bohatší a zdravší koreňový systém, ktorý bude schopný vo väčšej miere čerpať vodu a živiny z pôdy a dodávať ich rastline.
  • Väčšie bohatstvo kvetov a plodov.
  • Nižšia potreba zálievky a hnojenia.
  • Lepšie prekonanie obdobia sucha.
  • Rastlina nebude trpieť pri presadzovaní.
  • Spevnenie okolitej pôdy a ochrana pred eróziou.
  • Ochrana proti niektorým pôdnym chorobám.Zdroj: Symbiom

6 tipov ako sa starať o izbové rastliny počas zimy.

25. januára 2022 1919 Pozretia

Chladné obdobie a oddych od prác v záhrade – to je čas, keď našu pozornosť venujeme izbovým rastlinám. Prečítajte si, ako sa o ne v tomto období postarať, máme pár cenných rád.

1. Polievať menej – izbové rastliny majú počas zimy menej svetla a tým pádom odpočívajú. Dostávajú sa do obdobia pokoja a skoro vôbec nerastú. Je potrebné ubrať dávku zálievky a tiež jej intenzitu. Ak ste boli zvyknutí polievať raz za týždeň, tak počas zimy polievajte raz za 10 - 14 dní.

Pre istou odporúčame použiť test vlhkosti – jednoducho vložiť prst do substrátu a keď je do polovice kvetináča vlhký, so zálievkou počkajte. Dávajte si pozor, aby ste počas zimy nezalievali rastliny príliš studenou vodou. Používajte odstátu vodu.

2. Znížte hnojenie alebo ho úplne obmedzte. Keďže rastliny hibernujú, ich nároky sú minimálne. Hnojením by ste mohli poškodiť (spáliť) korene rastliny.

Samozrejme to nemusí platiť pre všetky izbové rastliny. Ak vaše rastliny kvitnú alebo sú v dobrej kondícií, hnojiť môžete, ale použite polovičnú dávku.

3. Rastliny počas zimy nepresádzajte ani nerozmnožujte. Nemajú takú silu a zásahy do nich by im neprospeli. Ak ste si kúpili alebo dostali rastlinku a jej stav vyžaduje presadenie, samozrejme tak spraviť môžete.

4. Dôležité je správne umiestnenie. Počas zimy je menej svetelných lúčov, tak ideálne je ich dať blízko okien. Ak ich položíte na parapetu okna, dajte pozor, aby sa listy nedotýkali okien. Okno je studené a mohli by dostať šok, dokonca by im mohol chlad spáliť listy. Ak máte pod parapetnou doskou radiátor a kúrite, dbajte na to, aby sa ho listy nedotýkali.

Pri vetraní rastliny preložte dostatočne ďaleko od okna, chlad by ich mohol nenávratne poškodiť.

5. Kontrola vlhkosti – počas zimy viac kúrime a tým pádom klesá vlhkosť vzduchu, čo rastlinám neprospieva. Väčšina rastlín, ktoré s obľubou pestujeme, vyžadujú väčšiu vlhkosť, tak nezabudnite rastliny rosiť, napr. rozprašovačom. Vhodné je aj umiestniť k rastlinám misku s vodou a ona sa prirodzene bude odparovať.

6. Škodcovia – Pravidelne kontrolujeme listy, či sa na nich nenachádzajú škodcovia. Tip – listy rastlín utrite od prachu vlhčenými obrúskami. Rastlinám s čistými listami sa bude ľahšie dýchať a po použití obľúbeného balzamu budú krásne lesklé a svieže.

V tomto suchom prostredí sa darí roztočcom, voľným okom sú takmer neviditeľné. Napadnutie týmto škodcom sa prejavuje nenápadne a môžete si myslieť, že rastlinám chýba výživa. Listy začínajú blednúť a žltnúť, pretože z nich títo škodcovia postupne vysávajú šťavu. Medzi viditeľné príznaky patria drobné belavé alebo žltkasté škvrny na listoch, dokonca v niektorých prípadoch môžete zbadať pavučinky a v nich drobné pohybujúce sa bodky. Použite prípravok Nissorun 10 WP

Naopak, v prípade, že ste rastlinu preliali a substrát je dlhodobo vlhký, v kvetináči môžete mať smútivky. Na ich signalizáciu slúžia žlté lepové dosky v tvare motýlika. Ako s nimi bojovať si môžete prečítať tu.

Tieto rady sú univerzálne a riaďte sa vašimi podmienkami. Prajeme vám krásne zdravé rastliny, ktoré budú lahodiť oku aj duši.

Prečo je výhodnejšie predpestovanie vlastných priesad?

20. januára 2022 1507 Pozretia

Ušetríte peniaze. Jedna priesada vás zvyčajne bude stáť približne rovnakú sumu ako celé balenie semien. Takže za pár eur môžete získať buď jednu rastlinu alebo - ak si vyberiete semená - potenciálne desiatky.

Budete mať pod kontrolou kvalitu rastlín. Začať od vlastného predpestovania vám dá najväčšiu istotu, že budúce rastlinky budú chutné a zdravé.

Ak máte malé deti, začnite spolu s nimi sadiť semienka. Takáto zábavná a vzdelávacia forma je najlepší spôsob, ako sa dozvedia o životnom cykle rastliny. Budú ho sledovať od úplného začiatku a môžete si byť istí, že budú chutiť oveľa viac.

Náš tip – dopestujte si zdravú pažítku! Obsahuje vitamín C, A, E a K, z minerálnych látok obsahuje draslík, vápnik, fosfor, horčík, sodík, železo, selén, mangán, zinok a meď, omega 6 a omega 3 kyseliny.

Pažítka udržuje zdravé trávenie, zdravé srdce, posilňuje imunitu, zlepšuje zdravie kostí, zlepšuje zrak, bráni vzniku rakoviny, udržuje zdravé tehotenstvo, detoxikuje telo, zlepšuje kvalitu spánku, udržuje zdravú pokožku i vlasy.


7 krokov k úspešnému pestovaniu:

1. Hoci je ponuka semienok široká, nakúpiť ich môžete aj v rôznych supermarketoch. Cena je veľakrát lákavá, ale odporúčame navštíviť radšej kamenný záhradkársky obchod, kde určite kúpite kvalitu. Nestane sa, že vám nič nevyklíči alebo naopak vyklíči aj to, čo ste nenasadili.

2. Dôležité je načasovanie. Rôzne druhy zeleniny vyžadujú rôznu dobu klíčivosti, napr. semená paradajok a papriky môžeme zasadiť skôr, majú dlhšiu klíčivosť. Na obaloch semien sú dôležité informácie k ich výsadbe, pozorne si ich prezrite.

3. Pripravte si nádoby. V ponuke je množstvo vychytávok, ktoré vám uľahčia sadenie. Môžete si vybrať z rašelinových zakoreňovačov, ich použitie je veľmi jednoduché a pohodlné. Priesadu neskôr presadíte rovno do záhrady a rastlina tým neutrpí šok z presádzania.

Náš tip - semienka na noc namočte, vhodný je prírodný prípravok je Lignohumát . Viac informácií si môžete prečítať v predošlom článku tu.

Použiť môžete aj rôzne plastové nádoby, či už z jogurtov, obaly z vajec, alebo vaječné škrupiny. Nezabudnite ich ešte pred vysiatím semienok na dne prepichúť, aby mohla odtekať prebytočná voda.

4. Veľmi dôležité je výber správneho substrátu. Na trhu je veľký výber, výsevné substráty majú jemnú štruktúru a niektoré sú s pridaným perlitom. Ten pôdu prevzdušní. Poznáte jiffy? Sú to rašelinové tablety, ktoré po navlhnutí napučia.

Náš tip - Supresívny substrát je obohatený o hnojivo so základnými i stopovými živinami v nevyhnutnom rozsahu, čo má priaznivý vplyv na bezproblémové zakoreňovanie odrezkov a klíčenie rastlín. Potláča tiež významné hubové ochorenia, kvôli ktorým odumierajú klíčiace rastliny.

5. Pripravte si semienka. Na obale zvyčajne je informácia, do akej hĺbky sa odporúča siať. Substrát jemne potlačte, vložte semienka a vrchnú vrstvu preosejte. Substrát zavlažte buď pomocou rozprašovača alebo použite PET fľašu s malými otvormi. Neprelievajte ho, semienka sú náchylné na premočenie. Na urýchlenie klíčenia môžete nádoby so semienkami zakryť fóliou alebo plastovým vrchnákom. Pomôže to udržať semienka vlhké predtým, ako vyklíčia.

Náš tip – hotové parenisko.

Ak pestujete rôzne rastlinky, nádobky si označte dátumom zasiatia a tiež aký druh ste zasiali. Uľahčí vám to neskôr identifikáciu rastliniek.

6. Dôležité je svetlo a teplota. Rastliny potrebujú dostatok svetla. Misku s výsevom umiestnime buď do vyhrievaného do skleníka alebo na okenný parapet. Optimálna teplota je 15 – 20 °C, pri niektorých rastlinách môže byť aj vyššia. Počas klíčenia teplota nesmie kolísať. Dôležité je aj vetranie, rastliny však pred chladom chráňte. Ak je svetla málo, rastlinky sa vyťahujú, sú krehké, žltnú a lámu sa.

7. Pred vysadením silných priesad do záhrady je potrebné ich otužovať. Musia si zvyknúť na vonkajšie podmienky. Pred plánovanou výsadbou ich umiestnite na mierne zatienené vonkajšie miesto, ktoré je chránené pred vetrom. Po pár dňoch ich môžete postupne vystaviť slnečným lúčom a vetru. Priesady sú pripravené na presadenie do záhrady.

Prajeme vám bohatú úrodu a radosť z pestovania.

Užitoční pomocníci na ľahšie pestovanie.

7. januára 2022 927 Pozretia

Predstavujeme vám užitočných pomocníkov na ľahšie pestovanie.

Čo je to lignohumát a význam jeho použitia?

Rastliny rovnako ako človek trpia stresom, či už dôsledkom nepriaznivých vplyvov alebo zmenou, napr. pri presádzaní. Aby sa predišlo nežiadúcim účinkom, používajte vhodné prípravky, tzv. humínové látky - humáty. Vznikajú spracovaním prírodných surovín, a to vodnou extrakciou zo suchej čiernej rašeliny.

Humínové látky sú pre rastliny veľmi dôležité. Majú pozitívny vplyv na úrodnosť pôdy a na rast a vývoj rastlín. Tie sú potom odolnejšie voči nepriaznivým podmienkam.

Lignohumát Profík je prírodný produkt s optimálnym obsahom fulvových látok a humínových kyselín.

Prípravok podporuje predovšetkým rozvoj koreňového systém a tým lepšie zakorenenie sadeníc. Posilní slabšie porasty a urýchli regeneráciu poškodených porastov

Zlepší využiteľnosť živín organických a priemyselných hnojív, to prospieva k zlepšeniu zdravotného stavu rastlín, rastliny majú väčšie nasadenie kvetov a bohatú úrodu. Sú viac odolné proti stresu a ochoreniam.

Spôsob a rozsah dávkovania:

Máčanie koreňov, morení cibuliek - 15 ml zmiešame s 0,5 l vody po dobu 2 - 4 hodín

Máčanie semien alebo cibuliek 15 ml zmiešame s 3 litrami vody po dobu 12-24 hodín (V prípade väčších semien so silnejším obalom aj dlhšie ... až 48 hodín.

Zálievka - 15 ml zmiešame s 5 litrami vody, aplikujeme 2x za 14 dní

Postrek - 15 ml zmiešame s 10 litrami vody, aplikujeme 2x za 14 dní

V uvedených pomeroch možno tiež kombinovať Lignohumát s bežnými organickými a minerálnymi hnojivami.

Doporučujeme aj ostatné pomocné prípravky, napr.

Tecamin MAX

Alga600

Symbiom Algavit

RootMost

Ak rozmnožujete drevité rastlinky odrezkami, odporúčame použiť práškový stimulátor rastu. Odrezky zrežeme dlhším šikmým rezom a ihneď ponoríme 1 – 2 cm do práškového stimulátora priamo v tégliku a prebytok odklepte späť do nádobky.

Na vlhkej reznej rane sa zachytí potrebné množstvo stimulátora. Takto ošetrené odrezky kladieme šikmo do pripravenej širokej ryhy v rozmnožovacom substráte. Zaplnenú ryhu opatrne zahrnieme substrátom tak, aby sa stimulátor z reznej rany nezotrel.

Odrezky sa do substrátu zapichovať nikdy nesmú, aby sa nezotrel stimulátor!

Zdroj: Floraservis