Pre verných zákazníkov - ešte LACNEJŠIE. Viac v sekcii VERNOSTNÉ ZĽAVY.

0Item(s)

V košíku nie sú žiadne položky.

Product was successfully added to your shopping cart.
Swipe to the left

augusta 2022

Kompostovanie v záhrade

18. augusta 2022 1706 Pozretia

Mnoho ľudí si myslí, že kompostovanie je jednoduché: vložíme konáriky, lístie a iný organický odpad do kompostéra alebo na hromadu, prikryjeme a čakáme, kým kompost dozrie. Znie to naozaj jednoducho!

Správne pripravený kompost pomôže pôde zvýšiť úrodnosť, obnoviť vitalitu a zlepšiť jej štruktúru. Prípravou správneho kompostu vlastnými rukami si môžete byť 100% istí, že získate skutočné „záhradné zlato“.

Dôležité je vedieť čo patrí do kompostu: pokosená tráva, konáriky, piliny a hobliny z dreva, zelený odpad zo záhrady, šupky z ovocia a zeleniny, vaječné škrupiny, seno, sáčky z čaju, kávové usadliny, popol, v malom množstve papier alebo kartón.

Na kompost nepatria syntetické materiály, ktoré nie sú biologicky rozložiteľné, predovšetkým plasty, kovy a sklo, lieky, ale aj rastliny napadnuté chorobami, zvyšky potravy živočíšneho pôvodu, šupky z tropického ovocia, odolné buriny so semenami.

Organický odpad možno rozdeliť do skupín:

Dusíkaté: Patria sem hnoj, tráva, surový zeleninový a ovocný odpad (označovaný ako mäkký a vlhký zelený odpad)

Uhlíkové: sú to slama, lístie, piliny, tráva, papier, drvený kartón (suchý hnedý odpad )

Ako začať?

Na dno kompostéra vložte odrezky konárov, štiepku - budú slúžiť ako drenáž. Bude odvádzať do pôdy nadbytočnú vodu a zaistí zospodu prúdenie vzduchu smerom nahor.

Ďalšie kompostované materiály pridávajte striedavo vo vrstvách – vlhké striedajte so suchými. Čím viac rôznych druhov organického odpadu použijete, tým kvalitnejší bude hotový kompost.

Kompostovanie je proces, ktorý prebieha za pomoci prístupu kyslíka. Je veľmi dôležité pravidelné premiešanie vrstiev, rýchlejšie nastáva rozklad.

Významná i správna vlhkosť. Ak má kompost nedostatok vlhkosti, proces kompostovania sa môže spomaliť, naopak pri nadmernej vlhkosti môže nastať proces hniloby.

Na trhu existujú prípravky na urýchlenie dozrievania kompostu – napr. urýchlovač kompostu Biopon , Orgamin urýchľovač kompostu , AgroCS urýchľovač kompostu alebo prírodný a ekologický bio-aktívny výrobok BACTISAN KOMPOST

Hotová kompostová hmota by mala byť drobivá, vlhká, tmavej farby. A čo je najdôležitejšie, vyzretý kompost nesmie páchnuť, práve naopak – mal by voňať ako lesná pôda.


Na záver:

Kompostovanie je skvelý spôsob, ako využiť už raz použité a pomôcť tak nielen sebe, svojej záhrade, domácnosti, ale aj planéte.