Hutton®
Systémovo pôsobiaci fungicídny prípravok vo forme emulgovateľného koncentrátu určený na ochranu obilnín proti hubovým chorobám.
Účinné látky
spiroxamine 250 g/l
prothioconazole 100 g/l
tebuconazole 100 g/l
Pôsobenie prípravku
Tento unikátny, trojzložkový fungicíd poskytuje nadštandardnú úroveň ochrany porastov obilnín pred kompletným spektrom listových chorôb. Ako prvý produkt efektívne spája zvýšené množstvo spiroxamine (spiroketalaminy) s unikátnou molekulou prothioconazole (triazolinthiony) a optimalizovaným množstvom osvedčenej účinnej látky tebuconazole (azoly). Rozdielne pôsobiace účinné látky sa navzájom vhodne dopĺňajú a podporujú hlavne v rozsahu, rýchlosti a istote účinku. Hutton sa vyznačuje spoľahlivým preventívnym, razantným kuratívnym a eradikatívnym účinkom s dlhodobým reziduálnym pôsobením.
NÁVOD NA POUŽITIE:
Plodina | Účel použitia | Dávka /ha | Ochr. doba | Poznámka |
pšenica ozimná, pšenica jarná | múčnatka trávová, hrdza trávová, hrdza pšeničná, septoriózy pšenice, steblolam | 0,6 – 0,8 l | AT | Množstvo vody: 150 – 400 l/ha Počet aplikácií: max 2 x za sezónu Interval medzi aplikáciami: 14 dní. Ošetrenie proti múčnatke trávovej a hrdziam vykonávajte pri zistení prvých príznakov, infekcie, najneskôr na začiatku kvitnutia BBCH 61. Proti septorióze pšenice ošetrenie vykonajte v štádiu od začiatku klasenia do začiatku kvitnutia BBCH 51-59. Ošetrenie proti steblolamu vykonajte do štádia konca odnožovania, pri objavení sa vlajkového listu BBCH 37. |
jačmeň ozimný, jačmeň jarný | múčnatka trávová, hnedá škvrnitosť jačmeňa, rynchospóriová škvrnitosť | 0,6 – 0,8 l | AT | Množstvo vody: 150 – 400 l/ha Počet aplikácií: max 2 x za sezónu Interval medzi aplikáciami: 14 dní. Ošetrenie proti múčnatke vykonajte pri zistení prvých príznakov choroby a pri predpoklade jej šírenia v termíne od začiatku odnožovania do začiatku steblovania BBCH 21-30. Ošetrenie proti hnedej škvrnitosti jačmeňa vykonajte od začiatku steblovania do začiatku klasenia BBCH 30-51. Ošetrenie proti rynchospóriovej škvrnitosti vykonajte od objavenia sa vlajkového listu do začiatku klasenia BBCH 37-51. |
raž ozimná | múčnatka trávová, septorióza plevová, septorióza raže, hrdza pšeničná, hrdza trávová, rynchospóriová škvrnitosť, steblolam | 0,6 – 0,8 l | AT | Množstvo vody: 150 – 400 l/ha Počet aplikácií: max 2 x za sezónu Interval medzi aplikáciami: 14 dní. Ošetrenie proti chorobám vykonajte podľa potreby počas hlavného vegetačného obdobia plodiny od BBCH 23-69. Ošetrenie vykonajte preventívne alebo čo najskôr po zistení počiatočných príznakov choroby |
tritikale | múčnatka trávová, rynchospóriová škvrnitosť, septorióza plevová, septorióza pšenice, septorióza ovsa f. s. triticea, hrdza pšeničná, hrdza trávová, steblolam | 0,6 – 0,8 l | AT | Množstvo vody: 150 – 400 l/ha Počet aplikácií: max 2 x za sezónu Interval medzi aplikáciami: 14 dní. Ošetrenie proti chorobám vykonajte podľa potreby počas hlavného vegetačného obdobia plodiny od BBCH 23-69. Ošetrenie vykonajte preventívne alebo čo najskôr po zistení počiatočných príznakov choroby |
ovos jarný | hrdza ovsená, septorióza ovsa, múčnatka trávová, hnedá škvrnitosť ovsa | 0,6 – 0,8 l | AT | Množstvo vody: 150 – 400 l/ha Počet aplikácií: max 2 x za sezónu Interval medzi aplikáciami: 14 dní. Ošetrenie proti múčnatke trávovej a hrdziam vykonávajte pri zistení prvých príznakov, infekcie, najneskôr na začiatku kvitnutia BBCH 61. Proti septorióze ovsa ošetrenie vykonajte v štádiu od začiatku klasenia do začiatku kvitnutia BBCH 51-59. Ošetrenie proti hnedej škvrnitosti ovsa vykonajte od začiatku steblovania do začiatku klasenia BBCH 30-51. |
Spiroxamine rýchlo preniká do rastlinných pletív a rovnomerne sa v nich rozmiestňuje. Mimoriadne rýchly nástup účinku spojený s razantným kuratívnym pôsobením proti už etablovaným in-fekciám sa označuje aj ako tzv. stop efekt. Táto významná vlastnosť sa uplatní najmä v prípade rozvíjajúcich sa infekcií múčnatky trávovej a hrdzí. Pre múčnatku je charakteristický veľmi rýchly vývoj, od infekcie do obdobia tvorby rozmnožovacích orgánov uplynie spravidla iba 3 - 5 dní. Spiroxamine, aj v takýchto prípadoch, dokáže dokonale spáliť mycélium patogéna a zastaviť šíriacu sa infekciu. Táto účinná látka súčasne unikátnym spôsobom zvyšuje efektívnosť pôsobenia ďalších dvoch molekúl tým, že pôsobí aj ako nosič týchto účinných látok a umožňuje ich zvýšený príjem a rýchly nástup účinku (tzv. sánkový efekt).
Prothioconazole predstavuje absolútnu špičku v segmente fungicídnej ochrany obilnín. Vyznačuje sa najširšou biologickou účinnosťou spomedzi všetkých účinných látok dostupných na súčasnom fungicídnom trhu. Spektrum jeho účinnosti zahŕňa prakticky všetky významné choroby atakujúce porasty počas celej vegetácie, vrátane steblolamu a klasových chorôb. Zvlášť cenená je jeho excelentná účinnosť proti klasovým fuzariózam a tiež proti patogénom (napr. septóia pšenicová) s vybudovanou rezistenciou voči starším, dlhodobo používaným účinným látkam. Ošetrenia prothioconazole proti listovým chorobám, v aplikačnom termíne T2, navyše ponúkajú benefity porovnateľné so strobilurínovými molekulami. Táto účinná látka totiž podobným spôsobom (greening efekt) ovplyvňuje fyziologické procesy prebiehajúce v rastline a tým aj celkovú výkonnosť fotosyntézy, čo sa následne prejaví výraznou výnosovou a kvalitatívnou odozvou ošetrenia. Pri použití proti listovým chorobám pšenice prothiconazole ponúka mimoriadnu úroveň účinnosti najmä proti septórii pšenicovej, septórii plevovej a helmintosporióze pšenice (DTR). V jačmeňoch táto účinná látka prináša vyššiu kvalitu ochrany nielen proti hnedej a rhynchospóriovej škvrnitosti, ale aj proti, stále častejšie sa vyskytujúcej, ramuláriovej škvrnitosti jačmeňa a nešpecifickým listovým škvrnitostiam.
Osvedčený systémovo pôsobiaci tebuconazole chráni ošetrené rastliny tiež nielen preventívne, ale i kuratívne a eradikatívne. Kontroluje široké spektrum chorôb, pričom jeho optimalizované množstvo zabezpečuje ďalšie zvýšenie spoľahlivosti účinku Huttonu nad úroveň účinnosti používaných štandardných fungicídov najmä proti hrdziam, septóriam a listovým škvrnitostiam.
Odporúčania pre aplikáciu
Ošetrenia fungicídom Hutton® je možné realizovať v rámci širokého aplikačného okna. Vzhľadom na spektrum účinnosti a fyziologické pôsobenie prípravku je však optimálne Hutton® použiť najmä na ochranu posledného resp. predposledného listu. Napriek tomu, že tento prípravok vykazuje výbornú kuratívnu a eradikatívnu účinnosť, túto jeho vlastnosť odporúčame využívať len v nevyhnutných prípadoch. Ak to podmienky umožňujú, vždy je potrebné uprednostniť preventívne fungicídne zásahy.
V pšenici, raži a tritikale odporúčame Hutton® aplikovať v dávke 0,8 l/ha od fázy začiatku steblova-nia do začiatku klasenia (BBCH 30-51).
Negatívne pôsobenie hubových patogénov má v tomto období najzávažnejšie dopady na výšku a kvalitu produkcie, účinný fungicídny zásah je preto veľmi efektívny. Hutton® vykazuje mimoriadnu úroveň účinnosti proti kompletnému spektru listových chorôb (múčnatka, septórie, DTR, hrdze). Registrovaná účinnosť prípravku proti steblolamu zároveň umožňuje jeho úspešné použitie aj v rámci T1 aplikácií proti chorobám báz stebiel. Podobne v jačmeňoch ponúka Hutton® nadštan-dardnú úroveň kontroly všetkých významných listových chorôb (hnedá a rhynchospóriová škvrnitosť, múčnatka, hrdze, ramulária, nešpecifické škvrnitosti). Vzhľadom na to, že k nástupu chorôb môže dochádzať skôr, s aplikáciami je často po-trebné začínať už na konci odnožovania resp. počas steblovanie. Vo väčšine prípadov je optimálnym termínom pre použitie prípravku Hutton®, v dávke 0,8 l/ha, obdobie od začiatku steblovania do začiatku klasenia (BBCH 30-51).
Hutton® aplikujte výhradne pozemne, pri teplo-tách do 25 °C. Odporúčaná dávka vody je 200-400 l/ha. Výnimočná kompletnosť fungicídnej účinnosti prípravku vylučuje potrebu kombinácií s inými fungicídmi. Je ho však možné aplikovať spoločne s insekticídom Decis® EW 50. V pokusoch boli tiež dostatočne overené kombinácie s vybranými herbicídmi (napr. Sekator® OD, Sekator® Plus, Husar® Active, Husar® Active Plus, Husar® Star), prípadne s rastovými regulátormi Spatial® Plus a Cerone® 480. Zrážky 1 hod. po aplikácii neznižujú účinnosť prípravku.
Prípravok Hutton má vedľajšiu účinnosť v pšenici ozimnej, pšenici jarnej a ovse jarnom proti helmintosporióze pšenice (Drechslera tritici repentis) v dávke 0,8 l/ha, v jačmeni
ozimnom, jačmeni jarnom, raži ozimnej a tritikale proti ramuláriovej škvrnitosti (Ramularia collo-cygni) a helmintospóriovej hnilobe a škvrnitosti (Cochliobolus sativus) v dávke 0,8 l/ha. Ošetrenie sa nesmie vykonávať pri teplotách nad 25 ºC a intenzívneho slnečného svitu. Aplikáciu vykonajte tak, aby nedošlo k priamemu zasiahnutiu ani k úletu aplikačnej kvapaliny do okolitých porastov. Aplikáciou nesmú byť zasiahnuté necieľové porasty v okolí ošetrovanej plochy. Neaplikujte letecky, iba pozemne. Pri aplikácii dodržujte ochrannú vzdialenosť 5 m od tečúcich vôd a vodných nádrží. Je potrebné brať ohľad na smer vetra. Zabráňte kontaminácii vôd prípravkom.