Pre verných zákazníkov - ešte LACNEJŠIE. Viac v sekcii VERNOSTNÉ ZĽAVY.

0Item(s)

V košíku nie sú žiadne položky.

Product was successfully added to your shopping cart.
Hrdza pšeničná

Viac pohľadov

Hrdza pšeničná

Pôvodcovia choroby sú stopkovýtrusné huby rodu Puccinia. Napádajú všetky rastliny čeľade Lipnicovité. Hrdze patria k tzv. biotrofným obligátnym patogénom, čo znamená, že nie sú schopné rásť, vyvíjať sa a rozmnožovať mimo živú hostiteľskú rastlinu.

Primárne príznaky sa objavujú v závislosti na počasí najčastejšie v prvej dekáde júna, v prípade teplého počasia sa môžu objaviť aj na jeseň. Prejavujú sa ako malé oranžové kôpky – ložiská letných výtrusov . Pokiaľ by sme zanedbali ochranu, začnú sa približne od začiatku júla tvoriť aj zimné spóry . Hrdze napádajú listy aj klasy. Príznaky sú typické, prakticky nezameniteľné.

Patogén prežíva na živých hostiteľských rastlinách – výdrol, oziminy či trávy, a to vo forme mycélia alebo spór. Takto infikované rastliny sú potom primárnym zdrojom v ďalšej vegetačnej sezóne.

Hrdze sa vyskytujú plošne, vo všetkých oblastiach pestovania obilnín a tráv. Intenzita napadnutia a rozvoj choroby sú ovplyvnené odrodovou odolnosťou a priebehom počasia, predovšetkým teploty. Všeobecne je výskyt hrdze viazaný na teplú, suchú jar a začiatok leta. 

Odporúčané produkty