Fuzariózy kukurice Fusarium spp.
Fuzariózy kukurice sú vďaka početným druhom rodu Fusarium doposiaľ medzi sebou málo rozlíšiteľné.
Fuzáriá kukurice sa objavujú koncom vegetácie, kedy majú rastliny kukurice vyvinuté klasy. Najskôr sa objavuje husté biele mycélium na povrchu klasov a postupom času sa farba mení do ružova.
Fuzariózy kukurice sú dobre rozpoznateľné vďaka belavo lososovo červenému až škoricovému zafarbeniu listeňov. Pod zlepenými listeňmi sú kukuričné klasy s hustým hubovým pletivom čiastočne alebo úplne rozrušené a sú čisto biele alebo ružovo purpurovo sfarbené. Pod týmto hubovým pletivom sa nachádzajú červeno až hnedo sfarbené zrná, ktoré sú už čiastočne uvoľnené. V pokročilom štádiu je vreteno hnedočerveno sfarbené a napuchnuté, dochádza k jeho zahnívaniu a uvoľňovaniu zŕn.
Huba sa rozširuje osivom alebo pôdou. Infekcia nastáva v dvoch štádiách rastu.
V skorých rastových štádiách, pričom táto primárna infekcia nemusí mať vplyv na napadnutie klasu a škodí na malých rastlinách alebo stonkách.
V priebehu vegetácie, kedy sa patogén šíri pomocou spór vetrom alebo striekaním dažďových kvapiek dopadajúcich na infikované miesto v poraste.
Vyklíčené hýfy prerastajú do špičky kukuričných klasov a vnikajú do zrna eventuálne sa usadia aj na povrchu.
Jedným z hlavných faktorov je mechanické poškodenie klasov v dôsledku napadnutia vijačkou kukuričnou.
Ďalej to býva spravidla chladné počasie koncom leta a v priebehu jesene, otvorenie listeňov na klase kukurice (klas nie je mechanicky chránený), primárna infekcia zo stoniek a koreňov, neskoré zbery, poškodenie vtákmi, citlivosť jednotlivých hybridov.
Hlavná škodlivosť spočíva v produkcii mykotoxínov, ktoré spôsobujú veľmi závažné problémy už pri nízkych koncentráciách.
Negatívne môžu byť ovplyvnené hospodárske zvieratá i celý následný potravinový reťazec vrátane človeka.
V kravskom mlieku boli dokonca nájdené i mykotoxíny pochádzajúce z infikovanej siláže.
Faktorov vzniku fuzarióz je veľa a ochrana je väčšinou komplex viacerých faktorov. Uvádzame hlavné spôsoby ochrany.
Výber menej náchylných hybridov kukurice.
Redukcia napadnutia vijačkou kukuričnou pomocou foliárnej aplikácie insekticídov.
Kvalitné morenie osiva pre reguláciu primárnej infekcie z pôdy.
Správna likvidácia pozberových zvyškov.
Dodržanie osevných postupov. Patogény úspešne eliminujeme kvalitnými moridlami napr.: Maxim XL 035 FS , Vibrance 500 FS, Maxim Quattro