Pre verných zákazníkov - ešte LACNEJŠIE. Viac v sekcii VERNOSTNÉ ZĽAVY.

0Item(s)

V košíku nie sú žiadne položky.

Product was successfully added to your shopping cart.
Fuzarióza pšenice

Viac pohľadov

Fuzarióza pšenice

Príznaky napadnutia sa u obilnín prejavujú vo všetkých fázach. V čase klíčenia, vzchádzania až odnožovania sa napadnutie Fusarium prejavuje ako nešpecifické nekrózy. V tejto fáze nie je možné determinovať primárneho pôvodcu choroby.
Charakteristické príznaky sa objavujú obvykle v priebehu júna na steblách, ktoré v spodnej tretine tmavnú. Sýto-hnedé nekrózy bez ostro ohraničených okrajov obopínajú celé steblo, šíria sa smerom nahor. V prípade vysokej vzdušnej vlhkosti v poraste môže na napadnutých steblách vyrastať pomerne kompaktné belavé mycélium. Napadnuté steblá hnijú. Práchnivejú aj korene napadnutých rastlín. Na listoch sa objavujú béžové, nepravidelné, neohraničené škvrny.
Huby rodu Fusarium napadajú aj klasy. Rôzne príznaky napadnutia klasov sú najlepšie viditeľné vo fáze zelenej zrelosti. Jednotlivé klásky majú modrozelené zafarbenie, neskôr zasychajú, sú nepravidelne rozmiestnené v klase. Zosychanie môže byť obmedzené na hornú tretinu klasu (to je potrebné odlíšiť od poškodenia strapkami - rozlišovacím znakom sú hlavne osiny, ktoré sú pri požere strapkami deformované, pri napadnutí Fusarium spp. však nie). Huby rodu Fusarium sú aj jednou z príčin zosychania a scvrkávania zŕn. Pri vysokej vzdušnej vlhkosti sa na klasoch a niekedy aj na zrnách objavujú myceliálne belavé, ružové alebo oranžové povlaky húb.

Odporúčané produkty