Delaro®
Účinné látky
prothioconazole 175 g/l
trifloxystrobin 150 g/l
Postrekový fungicídny prípravok so systémo-vým a translaminárnym účinkom vo forme suspenzného koncentrátu určený k ochrane pšenice, jačmeňa, raže a tritikale proti hubovým chorobám.
Pôsobenie prípravku
Delaro® je kombinovaný fungicídny prípravok obsahujúci účinné látky prothioconazole zo skupiny triazolinthionov a trifloxystrobin zo skupiny strobilurínov. Jedná sa o kombináciu dvoch mimoriadne účinných látok, ktoré sa vzájomne dopĺňajú a zabezpečujú tak výbornú účinnosť prípravku proti širokému spektru chorôb. Prothioconazole zasahuje do biosyntézy ergosterolov, kde inhibuje demethyláciu lanosterolu na pozíciách 14 alebo 24 methylén dihydrolanosterolu. V konečnom dôsledku pôsobením chýbajú hubovému pa-togénu záverečné produkty biosyntézy sterolov potrebné k výstavbe bunkových membrán. Huba sa nemôže ďalej vyvíjať a odumiera. Má protektívny, kuratívny i eradikatívny účinok. Po aplikácii rýchlo preniká do vodivých pletív ošetrovaných rastlín a je akropetálne pozvoľna transportovaný vnútri časti rastlín. Preniká i do tých častí rastlín, ktoré neboli postrekom priamo zasiahnuté. Má dobrú odolnosť proti zmyvu prí-padnými dažďovými zrážkami po aplikácii. Trifloxystrobin pôsobí ako inhibítor respirácie, t.j. bráni prenosu elektrónov v mitochondriách buniek hubových patogénov. Účinkuje nielen v začiatočných fázach infekcie (klíčenie spór, rast klíčnych vlákien spór a penetrácia do listu), ale taktiež účinne inhibuje aj rast mycélia. Vy-značuje sa tzv. mezostémovým účinkom založe-nom v ukladaní účinnej látky do voskovej vrstvič-ky a následnou redistribúciou i na časti rastlín, ktoré neboli postrekovou dávkou priamo zasiahnuté.
Odporúčanie pre aplikáciu
Delaro® je možné použiť proti chorobám praktic-ky v celom aplikačnom období od chorôb päty stebiel, cez listové choroby až po klasové choro-by. Ako predstaviteľ tzv. strobilurínových fungicí-dov pôsobí tiež fyziologicky a jeho použitie za-bezpečuje tzv. „zelený efekt“, ktorý zvyšuje vý-kon fotosyntézy a ukladanie asimilátov v zrne, predlžuje vegetačné obdobie a pozitívne pôsobí na výnos. Delaro® výborne pôsobí aj proti tzv. fy-ziologickým škvrnám a ramulárii. Vyššiu regis-trovanú dávku je vhodné použiť pri silnom in-fekčnom tlaku chorôb. Pre plné využitie mimo-riadnych vlastností prípravku je vhodné jeho preventívne a skoré kuratívne použitie.
Použitie proti listovým chorobám
V pšenici, raž a tritikale sa aplikácia vykonáva preventívne alebo čo najskôr po zistení začiatočných príznakov chorôb, spravidla vo fáze BBCH 39. Odporúčaná dávka je 0,75 l/ha. Zvlášť vhodné je použitie Delara v jačmeni, kde dochádza k nástupu chorôb skôr. Ošetrenie proti listovým a klasovým chorobám sa prevádza preventívne alebo čo najskôr po zistení začiatočných prízna-kov choroby. Výbornú účinnosť dosahuje najmä proti hnedej a rhynchospóriovej škvrnitosti jačmeňa. Odporúčaná dávka je 0,75 l/ha. Delaro® vykazuje veľmi dobrú účinnosť tiež proti fuzariózam klasov. Aplikácia sa prevádza v dávke 1 l/ha od začiatku do konca kvitnutia.
Technika aplikácie a príprava postrekovej dávky
Prípravok sa aplikuje iba pozemne. Delaro® odporúčame aplikovať samostatne. V prípade použitia akejkoľvek kombinácie vopred odskúšajte vzájomnú miešateľnosť jednotlivých zložiek. Ošetrenie sa nesmie vykonávať pri teplotách nad 25 °C a za veľmi intenzívneho slnečného žiarenia. Odporúčaná dávka vody je 200-400 l/ha. Vyššie množstvo vody je odporúčané v hustejších porastoch alebo pri vysokom infekčnom tla-ku/riziku chorôb k zabezpečeniu kvalitnej penetrácie prípravku na nižšie postavené listy a bázy stebiel. Odmeraná dávka prípravku sa vleje do nádrže postrekovača dopredu naplnenej do polovice vodou a za stáleho miešania sa doplní na stanovený objem. Pripravenú postrekovú kvapalinu je potrebné bezodkladne spotrebovať.
Delaro® je možné kombinovať s regulátormi rastu Spatial® Plus, Cerone® 480 a insekticídom Decis® EW 50.
Odstup zrážok od aplikácie
Zrážky 1 hodinu po aplikácii spravidla výrazne neznižujú účinnosť fungicídu, pokiaľ postreková kvapalina zaschne na listoch rastlín.
vok má vplyv na predĺženie vegetačného obdobia ošetrovaných porastov („green efekt“) a tým aj pozitívny vplyv na ukladanie asimilátov v zrne.
Návod na použitie:
Plodina | Účel použitia | Dávka/ ha | Ochranná doba |
pšenica ozimná, pšenica jarná, pšenica tvrdá, raž ozimná, tritikale | septorióza pšenice, septorióza plevová | 0,7 – 1,0 l | 35 dní |
pšenica ozimná, pšenica jarná, pšenica tvrdá | steblolam, múčnatka trávová, hrdza pšeničná, hrdza plevová, fuzariózy | 1,0 l | 35 dní |
jačmeň ozimný, jačmeň jarný | steblolam, múčnatka trávová, hrdza jačmenná, hrdza plevová, hnedá škvrnitosť jačmeňa, rynchospóriová škvrnitosť | 0,75 l | 35 dní |
raž ozimná | steblolam, múčnatka trávová, hrdza jačmenná, rynchospóriová škvrnitosť | 1,0 l | 35 dní |
tritikale | steblolam, múčnatka trávová, hrdza pšeničná, hrdza plevová, | 1,0 l | 35 dní |
POKYNY PRE APLIKÁCIU:
Pšenica ozimná, pšenica jarná, pšenica tvrdá, raž ozimná, tritikale, jačmeň ozimný, jačmeň jarný
Maximálna jednorázová dávka:
Pšenica jarná, pšenica ozimná, pšenica tvrdá, raž ozimná, tritikale: 1 l/ha.
Jačmeň jarný, jačmeň ozimný: 0,75 l/ha.
Maximálna celková dávka/ha počas vegetácie:
Pšenica jarná, pšenica ozimná, pšenica tvrdá, raž ozimná, tritikale: 2 l/ha.
Jačmeň jarný, jačmeň ozimný: 1,5 l/ha.
Najneskorší termín aplikácie:
Pšenica jarná, pšenica ozimná, pšenica tvrdá, raž ozimná, tritikale: do konca kvitnutia (BBCH 69), ochranná doba 35 dní.
Jačmeň jarný, jačmeň ozimný: do začiatku kvitnutia (BBCH 61), ochranná doba 35 dní.
Maximálny počet aplikácií: 2x za vegetáciu.
Množstvo vody: 200 - 400 l/ha, podľa typu aplikačného zariadenia a stavu porastu.
Vyššie množstvo vody je odporúčané v hustejších porastoch alebo pri vysokom infekčnom tlaku/riziku chorôb na zaistenie kvalitnej penetrácie prípravku na nižšie postavené listy a bázy stebiel. Použitie redukovaných dávok vody sťažuje kvalitu pokrytia porastu a môže znižovať účinnosť proti chorobám.
Odporúčaný aplikačný tlak: 2-3 bary (0,2-0,3 MPa; 200-300 KPa).
Neaplikujte letecky, len pozemne schválenými postrekovačmi!
Neošetrujte pri teplotách nad 25 °C a pri intenzívnom slnečnom žiarení.
Steblolam:
Termín aplikácie: aplikujte na jar pri prvých príznakoch choroby v čase, keď sú odnože vzpriamené (BBCH 30), až do fázy 2. kolienka (BBCH 32).
Septorióza pšenice, septorióza plevová:
Termín aplikácie: aplikujte preventívne, najneskôr pri objavení počiatočných príznakov choroby. Na ochranu horných listov a klasov prípravok DELARO aplikujte od obdobia vlajkového listu (BBCH 39) až do polovice kvitnutia (BBCH 65). Pokiaľ pretrváva vysoký infekčný tlak chorôb, aplikáciu zopakujte.
Múčnatka trávová:
Termín aplikácie: aplikujte pri prvých príznakoch choroby. V prípade vysokého infekčného tlaku aplikáciu zopakujte.
Hrdza pšeničná, hrdza plevová:
Termín aplikácie: aplikujte pri prvých príznakoch choroby. V prípade vzniku nového napadnutia urobte druhú aplikáciu s odstupom 2-3 týždňov.
Komplex chorôb klasov:
Termín aplikácie: pre výrazné zníženie napadnutia fuzariózami klasov v pšenici aplikujte prípravok po ukončení klasenia (BBCH 59) až do konca kvitnutia (BBCH 69).
Rynchospóriová škvrnitosť:
Termín aplikácie: aplikujte na jar pri prvých príznakoch choroby. Pri silnom napadnutí urobte druhú aplikáciu s odstupom 2-3 týždňov.
Hnedá škvrnitosť jačmeňa:
Termín aplikácie: aplikujte pri prvých príznakoch choroby. Pri silnom napadnutí a pretrvávajúcich priaznivých podmienkach pre šírenie choroby urobte druhú aplikáciu prípravku s odstupom 2-3 týždňov.