Pre verných zákazníkov - ešte LACNEJŠIE. Viac v sekcii VERNOSTNÉ ZĽAVY.

0Item(s)

V košíku nie sú žiadne položky.

Product was successfully added to your shopping cart.
Swipe to the left

Potravinové a šatové mole - Ako s nimi rýchlo a jednoducho skoncovať?

5. novembra 2024 40 Pozretia

Zbadali ste počas dňa na stene v kuchyni tenké motýliky tmavej farby? Buď nehybne sedieť so zloženými krídelkami, loziť po stene alebo poletovať po miestnosti? Je to signál, že máte v kuchyni mole. Potravinové mole sú častým javom a neznamená to nutne nedostatočnú hygienu vo vašej domácnosti.

Sú bežnými návštevníkmi kuchýň, ktorých prítomnosť môže byť nepríjemná a obťažujúca. Aj keď sa často objavujú náhle a nečakane, ich výskyt zvyčajne súvisí s určitými potravinovými a hygienickými návykmi. V tomto blogu sa dozviete, prečo sa tieto malé škodce objavujú, ako ich rozpoznať, ako sa ich zbaviť a ako predchádzať ich návratu.


Potravinové mole: Kde sa skrývajú a ako ich rozoznať?

Potravinové mole, najčastejšie vijačka papriková (Plodia interpunctella) a moľa múčna (Ephestia kuehniella), sú malé motýle, ktoré sa živia obilninami, múkou, cereáliami, cestovinami, ryžou, orechmi a inými suchými potravinami. Mole ľahko prehryzú papierové vrecká, kartónové obaly a dokonca ani mikroténové sáčky neponúkajú dostatočnú ochranu. Ak sa im podarí dostať do potravín, spôsobujú ich kontamináciu. Prítomnosť molí spoznáte podľa jemných pavučín v potravinách, zlepeného obsahu alebo malých dierok v obaloch. Ľahko si takýchto neželaných návštevníkov donesiete priamo z obchodu.

Ako sa zbaviť molí v kuchyni:

Dôležitá je kontrola potravín: Všetky potraviny, najmä tie suché, skontrolujte. Napadnuté potraviny okamžite vyhoďte, keďže by sa mohli šíriť na ďalšie potraviny.

Čistenie políc a skriniek: Skrinky dôkladne umyte teplou vodou a octom.
Náš tip: Keďže sa kukly vyskytujú najmä v ťažko dostupných miestach a škárach, použite fén nastavený na najvyššiu teplotu. Larvy a vajíčka nemajú radi teplo a týmto spôsobom zahynú.

Uskladnenie v sklenených alebo kovových nádobách: Sklenené a kovové nádoby s tesnými viečkami zabezpečia, že sa mole nedostanú k potravinám a nepoškodia ich.

Použitie prírodných repelentov: Bobkový list, levanduľové vrecúška alebo klinčeky v skrinkách môžu odpudzovať mole.

V prípade, že prírodné odpudzovače nie sú účinné, použite feromónové lapače. Sú to špeciálne pasce určené na prilákanie a likvidáciu molí, najmä potravinových a šatových. Tieto lapače obsahujú feromóny – látky, ktoré napodobňujú prirodzený pach samíc molí. Samce molí sú na tento pach citliví a priťahuje ich k lapaču, kde sa následne prilepia na lepiacu plochu pasce a nemôžu uniknúť. Použitie je jednoduché - buď sa BROS LAPAČ POTRAVINOVÝCH MOLÍ nalepí priamo na vybrané miesto alebo sa BIOSTOP LEP NA POTRAVINOVÉ MOLE - pasca poskladá do trojuholníka. Táto možnosť je praktická, nakoľko sa môže položiť na policu či skriňu, prípadne aj zakvačiť do špajze, skladu alebo na iné žiadúce miesto.

Použitie feromónových lapačov je efektívny spôsob, ako kontrolovať populáciu molí, pretože zabraňuje samcom molí v párení, čím sa znižuje množstvo nových generácií. Lapače sú tiež praktické, pretože sú bezpečné, bez zápachu a neobsahujú žiadne chemické insekticídy. Aby boli účinné, je dôležité lapače pravidelne kontrolovať a vymieňať podľa potreby.

V domácnosti sa môžu vyskytnúť aj šatové mole. Na rozdiel od potravinových molí sa živia materiálmi živočíšneho pôvodu, ako je vlna, koža, hodváb či kožušina, no nepohrdnú ani textíliami zmiešaného pôvodu. Najväčšie škody nespôsobujú dospelé mole, ale ich larvy, ktoré si vytvárajú malé, takmer neviditeľné "chodbičky" v látkach, čím môžu oblečenie nenávratne poškodiť. Šatové mole láka hlavne organická špina, prach, zvyšky kože alebo vlasov, ktoré sa môžu nachádzať v skrinkách alebo priamo na oblečení. Dôležitá je prevencia - pravidelné čistenie skríň, zásuviek a úložných priestorov, použitie prírodných repelentov, napr. levandule, cédrového dreva alebo rozmarínu. Vhodné sú aj BROS GULIČKY NA MOLE alebo lapače ako napr. BROS LAPAČ ŠATOVÝCH MOLÍ a BIOSTOP NA ŠATOVÉ MOLE.

Predchádzať výskytu týchto škodcov je ľahšie, ako sa ich neskôr zbaviť. Pravidelná hygiena a správne skladovanie potravín sú základné opatrenia, ktoré zabraňujú ich rozmnoženiu. Neskoršie škody by mohli byť nie len materiálne ale aj finančné.