Prípravok je určený na ošetrovanie stromov a znižovanie kyslosti pôdy, ktorej pH je príliš nízke.
Vápnenie stromov a kríkov v zimnom až jarnom období chráni pred zmrznutím. Univerzálne záhradnícke vápno BOPON bráni tvorbe hlbokých trhlín, vďaka ktorým sú rastliny náchylnejšie k infekciám a napadnutiu škodcami.
Ošetrené kmene stromov účinne odrážajú slnečné svetlo a kmeň je chránený pred prehrievaním. V dôsledku toho sa potom v noci, kedy teplota prudko klesne, neobjavia v kôre zvislé (tzv. slnečné) trhliny. Vápno vytvorí ochrannú vrstvu na povrchu kôry, ktorá chrání rastlinu po celú zimu a jar.
Odkyslenie pôdy s pomocou vápna umožňuje udržiavať optimálne pH v pôde a súčasne zlepšuje konzistenciu pôdy a zvyšuje účinnosť ostatných hnojív vďaka lepšiemu rozpúšťaniu mikronutrientov. Tento postup je potrebné opakovať, pretože pH pôdy sa pravidelne a prirodzene znižuje (tzv. okysľovanie pôdy) a väčšina rastlín preferuje ľahko kyslé až neutrálne pôdy.
Spôsob použitia:
Bielenie stromov: od novembra do konca marca. Bieľte v dni, keď neprší a pri teplote nad 0°C. Ak sa vápno zmyje dažďom, natrite znova. Odporúča sa bieliť všetky ovocné stromy a popínavé kríky (egreše, ríbezle,..)
Príprava: Pripravte si vedierko naplnené cca 0,5 L vody, za stáleho miešania pomaly pridávajte 1 kg granulovaného vápna. Dôkladne miešajte pokiaľ konzistencia nie je jednoliata a hustá a naneste na kmene a konáre stromov a silné výhony kríkov.
Vápnenie pôdy (odkysľovanie): Použite na konci jesene a začiatku jari minimálne 3 – 4 týždne pred plánovaním a siatím alebo sadením a pred použitím iného organického hnojiva. Na mokrú pôdu vysypte 0,5 – 1 kg vápna na 10 m2 pri bezvetrí. Prípravok je možné aplikovať aj na pôdu, kde rastliny rastú za predpokladu, že ošetrenú pôdu zalejete dostatočným množstvom vody tak, aby došlo k odstráneniu bieleho prášku z rastlín. Jedno ošetrenie za sezónu je dostatočné. Nenanášajte vápno na acidofilné (kyslomilné) rastliny, ako sú hortenzie, rododendróny, azalky, čučoriedky a pod. Vápnenie zeleniny, ako napríklad paradajok, mrkvy, chrenu, zeleru, hrachu či fazule je nutné vykonávať najneskôr v jesennom období.
Neprekračujte odporúčané dávkovanie hnojiva.