Pre verných zákazníkov - ešte LACNEJŠIE. Viac v sekcii VERNOSTNÉ ZĽAVY.

0Item(s)

V košíku nie sú žiadne položky.

Product was successfully added to your shopping cart.
Biela hniloba slnečnice

Viac pohľadov

Biela hniloba slnečnice

Rastliny môžu byť infikované askospórami, najčastejšie cez listy. Huba prerastá rastlinou a neskôr sa môže prejaviť na všetkých častiach rastlín.

Na starších rastlinách sa napadnutie prejaví najprv v spodnej časti byle, obvykle tesne nad zemou. Prvý príznak je čiastočné zmäknutie pletiva. V mieste napadnutia sa objavia hnedočierne škvrny. Neskôr škvrna získava bielu farbu, v niektorých prípadoch je svetlohnedá. Škvrna je vždy rôzne výrazne zónovaná. Prvým príznakom napadnutia, viditeľným na diaľku, je povädnutie rastliny cez poludnie, neskôr zostáva zvädnutá celodenne. Huba prerastá vnútrajškom byle, vnútri ktorej sa tvorí biele vatovité mycélium, ktoré neskôr prerastá aj na povrch rastliny. Napadnuté rastliny vädnú, zasychajú, môžu sa lámať. Ak rastliny vytvoria kvetenstvo, sú úbory malé, často s hluchými nažkami. Úbor môže byť taktiež v období kvitnutia infikovaný askospórami priamo.

Biela hniloba sa na rastlinách často vyskytuje spoločne s plesňou sivou alebo fómovým černaním stoniek. Avšak typickým znakom tejto choroby je tvorba sklerócií.

Huba prežíva vo forme sklerócií na pozemku. Na jar, obvykle koncom apríla, vyrastajú zo sklerócií plodničky, v ktorých sa tvoria spóry, tie infikujú rastliny od fázy 4-6 listov. Zdrojom napadnutia je teda najčastejšie pôda, kde skleróciá môžu prežívať až 10 rokov.

Zvýšeniu infekčného tlaku napomáha plytké spracovanie pôdy, pri ktorom skleróciá zostávajú v optimálnych podmienkach pre svoj ďalší rozvoj v nasledujúcom vegetačnom roku. Skleróciá sa na pozemky významne šíria aj zle vyčisteným osivom.

 

V súčasnosti patrí k hospodársky najnebezpečnejším chorobám slnečnice. Síce sa objavuje v rôznych obdobiach rastu, ale hlavné napadnutie nastáva v záverečnej fáze po odkvitnutí. V niektorých rokoch bola zistená na 30–70 % napadnutých rastlinách v poraste.

Dôležitou súčasťou ochrany je zníženie infekčného tlaku choroby a zníženie výskytu sklerócií v pôde najmä pravidelnou orbou a vhodným osevným postupom. Požadovaný odstup 6 rokov pri pestovaní hostiteľských rastlín spôsobuje v praxi veľké problémy a nie je možné ho často realizovať.

Podobne ako v prípade repky, na zníženie zamorenia pozemku je možné využiť biologický prípravok, ktorého účinnú zložku tvorí huba Coniothyrium minitans. Patrí medzi tie, ktoré parazitujú na skleróciách bielej hniloby a znižujú ich životnosť.

Vhodné je pestovať odolnejšie hybridy slnečnice.

Chemická ochrana fungicídnymi prípravkami sa vykonáva vo fáze 4–6 listov alebo na konci kvitnutia. Pri aplikácii je potrebné dbať na dostatočnú dávku vody - cca 400 l/ha.

Odporúčané produkty