Pre verných zákazníkov - ešte LACNEJŠIE. Viac v sekcii VERNOSTNÉ ZĽAVY.

0Item(s)

V košíku nie sú žiadne položky.

Product was successfully added to your shopping cart.
BAŽANKA ROČNÁ

Viac pohľadov

BAŽANKA ROČNÁ

Klasifikácia buriny:
Jednoročná, neskorá jarná burina.


Popis:
Zelená, autotrofná rastlina.


Stonka je vzpriamená od bázy, väčšinou rozkonárená. Je tupo hranatá, v kolienkach mierne zhrubnutá, holá alebo roztrúsene chlpatá. Dosahuje výšku 0,1-0,5 m.


Listy sú protistojné na stopkách dlhých 2,0-15,0 mm. Tvar listu je podlhovasto vajcovitý, zašpicatený alebo elipsovito kopijovitý. Na okraji je často chlpatý, bledozelený.


Súkvetie (kvety) tvoria dvojdomé kvety, zriedkavo jednodomé. Samičie kvety sa nachádzajú v pazušných sediacich zväzkoch, samčie kvety na dlhých stopkách. Sú zelenkavo žlté.


Doba kvitnutia je v máji až októbri.


Plod je dvojpuzdrová tobolka, 2,0-3,0 x 3,0-4,0 mm, chlpatá, zriedka lysá, s jedným semenom v puzdre, v priemere 2,0 x 1,6 mm, okrúhlo vajcovité, na báze s okrúhlym pupkom, od ktorého vedie úzky semenný šev až k opačnému koncu semena, kde vyrastá svetlý hrebenitý výrastok - mäsko, nepravidelne sieťované, lesklé, drsné, žltohnedé až striebristosivé.

Klíčiaca a vzídená rastlina klíči neskoro na jar z hĺbky 50 mm. Hypokotyl je žltozelený, srdcovitý až nevýrazne štvorhranný, holý s rozmerom 8,0-10,0 x 1,0 mm. Klíčne listy sú štvorhranné, až okrúhlo elipsovité, celistvo okrajové s výraznou belavou žilnatinou, rozmer je 8,0-10,0 x 5,0-7,0 mm. Stopky sú dlhé ako polovica čepele, holé, bledozelené. Prvé listy sú vajcovité, vpredu zašpicatené, tupo pilkovité, krátko stopkaté. Čepeľ na okraji je drsná, holá, lesklá.

Koreň je kolovitý, bohato rozkonárený.

Hospodársky význam: menej nebezpečná burina.

Kedy druh úspešne regulovať: klíčne listy až štyri listy.

Reprodukcia:
Rozmnožuje sa iba generatívne. Jedna rastlina vyprodukuje asi 1 000-2 000 semien. Čerstvo dozreté semená sú neklíčivé. Hromadne klíčia až v druhom roku na jar z hĺbky do 5 cm. Pre vyklíčenie semien je nutné prezimovanie v mraze. Semená zostávajú v pôde životaschopné niekoľko rokov (najmä v pôdach uľahnutých a menej úrodných). Klíčiace rastliny sa objavujú v apríli až júni. Semená sa do pôdy dostávajú priamym vysemeňovaním na poli. Hojné je tiež šírenie neošetrenými kompostami, hnojom, balíčkovanou sadbou a podobne.

Odporúčané produkty